Zakup działki na licytacji komorniczej

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Gdzie szukać licytacji komorniczych działek?

– Jakie są warunki uczestnictwa w licytacji?

– Czy musisz posiadać gotówkę?

– Co i jak sprawdzić przed zakupem działki z licytacji?

– Jak wygląda przebieg licytacji komorniczej?

– Czy opłaca się kupować działki na licytacji?

– Jakie pułapki Cię czekają?

– Jak się przygotować do udziału w licytacji?

 

Witaj! Na wstępie chciałbym nadmienić iż tekst poniżej związany jest z moimi osobistymi doświadczeniami oraz przemyśleniami. Na pewno temat nie będzie do końca wyczerpany. Jednak mam nadzieję iż przybliży Ci ten proces. Czasami coś przeoczę w swoim tekście. Jak uważasz, że jest w tekście za mało szczegółów skontaktuj się proszę ze mną.

W tym wpisie dowiesz się tylko i wyłącznie o działkach. O mieszkaniach i problemach z nimi związanymi dowiesz się w osobnym materiale:) Zapraszam do lektury:)

GDZIE SZUKAĆ LICYTACJI KOMORNICZYCH DZIAŁEK:

Jeszcze jakiś czas temu ciężko było znaleźć ogłoszenie o licytacji. Trzeba było przeszukiwać sądy i siedziby komorników aby się coś dowiedzieć. Na szczęście w dzisiejszym świecie każdy

komornik ma obowiązek umieszczać każdą licytację na specjalnie przygotowanej do tego stronie. Na stronie stworzonej przez Krajową Radę Komorniczą. Pamiętaj jest to portal całkowicie darmowy i nie może pobierać żadnych płatności za korzystanie z niego. Uważaj zatem na prywatne strony, które często chcą wyłudzić kasę od Ciebie.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE LICYTACJE KOMORNICZE 

Dodatkowo każdy komornik musi obwieścić informację na temat licytacji w budynku sądowym oraz w urzędzie gminy na tablicy informacyjnej w organie właściwym dla położenia danej nieruchomości. Musi się to odbyć co najmniej dwa tygodnie przed licytacją.

Na tej stronie znajdziesz takie informacje o nieruchomości jak: powierzchnię, adres, numer księgi wieczystej, cenę nieruchomości i cenę wywoławczą. Znajdziesz tam również informację o terminie w jakim można oglądać przedmiotową nieruchomość. Komornicy zazwyczaj wyznaczają tylko jeden dzień w jakim można oglądać przedmiotową nieruchomość. Oczywiście widnieje na stronie również dzień w jaki ma odbyć się licytacja.

Pozostałe informację są przeważnie dostępne w kancelarii komornika oraz w Sądzie Rejonowym w wydziale cywilnym. Pozostałe informacje to dokumenty takie jak: operat szacunkowy wykonany przez biegłego sądowego, wypis z rejestru gruntów wraz z mapką.

JAKIE SĄ WARUNKI UCZESTNICTWA W LICYTACJI:

Każde obwieszczenie o licytacji komorniczej posiada: wartość nieruchomości, cenę wywołania i warunki jakie musi spełnić osoba licytująca.

Aby przystąpić do licytacji musisz wpłacić wadium. Wynosi ono 1/10 wartości nieruchomości. Może ono być wpłacone na konto komornika lub wpłacone w gotówce lub książeczka oszczędnościowa banku. Wadium musi być wpłacone czyli uznane na koncie minimum dzień przez licytacją. Pamiętaj, że po wygranej licytacji jeżeli zrezygnujesz z zakupu tracisz wpłacone wadium.  Jeżeli zakupu ma dokonać w Twoim imieniu pełnomocnik to pamiętaj, że takie pełnomocnictwo musi być poświadczone urzędowo. Wcześniej więc musisz odwiedzić notariusza. Dokument tez składa się w aktach sprawy.

CZY MUSISZ POSIADAĆ GOTÓWKĘ:

Musisz posiadać środki w gotówce minimum na wysokość wadium jakie należy wpłacić. Pozostałe środki mogą pochodzić z kredytu bankowego. Należy pamiętać jednak, że banki niechętnie przyznają kredyt na zakup nieruchomości z licytacji komorniczej. Po zakupie nieruchomości z licytacji na wpłatę pozostałych środków przeważnie masz czas 14 dni lub 1 miesiąca. Musisz więc wcześniej załatwić ostateczną decyzję kredytową z banku oraz uzyskać promesę. Więcej na ten temat dowiesz się z tego wpisu na moim blogu – wpis z doradcą kredytowym. Po wygranej licytacji finansowanej kredytem bank uruchamia ten kredyt na podstawie odpisu protokołu licytacji lub postanowieniu o przybiciu.

CO I JAK SPRAWDZIĆ PRZED ZAKUPEM DZIAŁKI Z LICYTACJI:

Tutaj zawsze pojawiają się pytania. Nikt przecież nie chce stracić zaoszczędzonych pieniędzy. Po pierwsze na stronie licytacji zawsze jest podany numer księgi wieczystej nieruchomości. Księgę musisz dokładnie przejrzeć.  Księgi są dostępne online pod tym ADRESEM. Zawsze na nieruchomości komorniczej są jakieś obciążenia. Nie musisz się jednak obawiać gdyż wszystkie hipoteki wpisane do księgi zostaną wykreślone. Czyli wszelkie zobowiązania wobec banku jak i urzędu skarbowego wygasną i zostaną wykreślone. Jednak nie wszystko zostanie wykreślone. Pozostaną w mocy jedynie służebności związane ze służebnością drogi koniecznej oraz służebność ustanowiona w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia. Pamiętaj również aby sprawdzić czy przedmiotowa nieruchomość ma dostęp do drogi publicznej! Często na licytacjach widnieją działki do których jest ograniczony dostęp lub w ogóle nie możliwy. Przez co oczywiście cena nieruchomości wydaje się być atrakcyjna.

Sprawdź również cenę za jaka została wystawiona nieruchomość. Czasami kwota jest tak wysoka, że mógłbyś kupić nieruchomość z normalnego portalu aukcyjnego lub od prywatnego właściciela. Tutaj należy po prostu przeanalizować ceny nieruchomości w bliskim sąsiedztwie.

Sprawdź również jaki status posiada dana działka. Czy jest to nieruchomość rolna czy budowlana. Może jak jest rolna to znajduje się w miejscu bez planu zagospodarowania przestrzennego i będzie możliwość przekształcenia w budowlaną? Lub już w studium działka widnieje jako budowlana. O tym na co zwrócić uwagę przy zakupie działki przeczytasz TUTAJ 

Działkę oraz jej sąsiedztwo przeanalizujesz na TYM PORTALU. Numer działki będziesz posiadał albo z obwieszczenia komornika lub z księgi wieczystej.

Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie po co w ogóle chcesz kupić tą działkę? Czy masz zamiar kupić rolną i przekwalifikować ją na budowlaną? A może po prostu chcesz kupić budowlaną poniżej ceny rynkowej.

Jeżeli jest to działka rolna i chcesz przekwalifikować ją na budowlaną to jak pisałem sprawdź plan lub czy z warunków zabudowy będzie możliwość zrobienia budowlanej. Sprawdź dostępność mediów oraz jakie grunty występują na działce. Ma to ogromny wpływ na przyszły sposób użytkowania nieruchomości.

JAK WYGLĄDA PRZEBIEG LICYTACJI KOMORNICZEJ:

Licytacja komornicza odbywa się w sądzie. Licytacja może się odbyć jeżeli zgłosi się minimum jeden licytant. W licytacji uczestniczy również sędzia (oczywista oczywistość:)) oraz komornik odpowiadający za wystawienie obwieszczenia o licytacji. Na wstępie sędzia sprawdza dokument osobisty potwierdzony urzędowo (np. dowód osobisty). Następnie komornik podaje najważniejsze informacje o nieruchomości oraz mówiona jest kwota przebicia. Jest to nie mniej niż 1% od kwoty wywoławczej (zaokrąglana w górę). Jeżeli zatem nieruchomość kosztuje 100 tys. złotych to następna cena przebicia może wynosić minimum 101 tys. zł. Albo ktoś podwyższa kwotę albo po 3krotnym powtórzeniu kwoty i braku chętnych do przewyższenia tej kwoty zostaje ustanowienie tzw. przybicie. W tym momencie ktoś staje się właścicielem nieruchomości. Rękojmia(wadium) zostaje uznane na poczet ceny i sędzia udziela informacji na temat pozostałem kwocie jaka pozostała do wpłaty oraz terminie do kiedy ma być uiszczona.

PAMIĘTAJ: gdy zakupisz nieruchomość z licytacji komorniczej jesteś zwolniony od opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3. Takie zdanie ma zarówno Izba Skarbowa jak i np. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Inaczej jest jednak przy zakupie własnościowego prawa do lokalu – jest to prawo majątkowe a nie rzecz i podlega opodatkowaniu tak samo jak prawa użytkowania wieczystego, które to nie zostało wpisane do normy.

CZY OPŁACA SIĘ KUPOWAĆ DZIAŁKI NA LICYTACJI:

Tutaj oczywiście skoro decydujesz się na zakup z licytacji masz dwa powody. Działka jest w super lokalizacji nie dostępna na innych aukcjach lub jest w super cenie. Czym jest ta super cena? Jak ją sprawdzić? Po prostu musisz przeanalizować kwotę działki wystawionej na licytację z innymi nieruchomościami wystawionymi na sprzedaż na zwykłych portalach aukcyjnych. Musisz porównać o ile niższa jest cena na licytacji z innymi działkami w okolicy.

UWAGA: analizując wiele nieruchomości z własnych doświadczeń wiem iż około 30% działek wystawionych na licytację jest w atrakcyjnej cenie wywoławczej. Pamiętaj! Cena wywoławcza to nie cena za którą fizycznie kupisz działkę! Bo to przecież jest licytacja:) Działki wycenia biegły sądowy. Brzmi poważnie prawda? Czasami jednak te wyceny mają się nijak do realnych kwot jakie aktualnie obowiązują:) Niestety:)

Na pierwszej licytacji cena nieruchomości wynosi 3/4 wartości oszacowania. Na drugiej licytacji cena wynosi 2/3 wartości oszacowania nieruchomości. Czy się opłaca musisz ocenić sam i przeanalizować lokalny rynek:)

 

JAKIE PUŁAPKI CIĘ CZEKAJĄ:

Przed zakupem działki na licytacji sprawdź podstawowe rzeczy na temat nieruchomości. Podstawowe to:

– czy działka ma dostęp do drogi

– czy na działce widnieją jakieś służebności

– czy przedmiotem jest cała działka a nie udział

– jak daleko są media od działki

– sprawdź ceny nieruchomości w okolicy i przeanalizuj wycenę

– dowiedz się jaki grunt jest na działce. Aby np. nie było zapadlisk

– sprawdź jak działka jest oznaczona w planie lub gdy go nie ma czy jest możliwość uzyskania warunków zabudowy

– sprawdź czy przez działkę nie przebiegają np. linie energetyczne

Są to podstawowe rzeczy jakie musisz sprawdzić podczas zakupu. Pamiętaj, każdy przypadek jest indywidualny!

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO UDZIAŁU W LICYTACJI:

Gdy już sprawdzisz wszystko o czym pisałem powyżej i wybierasz się do Sądu na licytację przygotuj się do jednej rzeczy! Nie będziesz prawdopodobnie sam na takiej licytacji. Przeanalizuj dokładnie ile jesteś w stanie zapłacić za nieruchomość i określ sobie górną granicę. Jest to bardzo ważne bo podczas licytacji na pewno będą towarzyszyć Ci emocje. Pojawi się myśl czy jeszcze licytować czy już zakończyć? Musisz stanowczo wiedzieć kiedy przerwać bój o działkę i być świadom tego, że powyżej danej kwoty po prostu zakup się nie opłaca! Oczywiście każdy prawdopodobnie będzie miał inną granicę ze względu na to iż dla każdego inne cechy nieruchomości są ważne.

O tym na co zwracać uwagę przeczytasz tutaj: 5 rzeczy jako powinieneś przeanalizować przed zakupem działki budowlanej.

Jeżeli uważasz iż coś przeoczyłem lub jest niejasne napisz do mnie – KONTAKT

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!