Wzmianki w księdze wieczystej – czym są i czy zwracać na nie uwagę?

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:
– Wstęp
– Czym jest wzmianka
– Czy martwić się wzmiankami
– Wnioski

WSTĘP
Księga wieczysta według Wikipedii to: rejestr publiczny, który przedstawia stan prawny nieruchomości. Pozwala autorytatywnie ustalić, komu i jakie przysługują prawa do danej nieruchomości. Instytucja ksiąg wieczystych jest wspólna dla rodziny kontynentalnych systemów prawnych, choć ustrój ksiąg wieczystych w poszczególnych krajach znacząco się różni.
Więcej o księgach wieczystych pisałem w tym wpisie: Księga wieczysta – czym jest i co się z niej dowiemy.
CZYM JEST WZMIANKA
Ze wzmianką możesz się spotkać w kilku sytuacjach. Pierwszą z nich jest znalezienie jej w przeglądaniu księgi wieczystej interesującej Cię nieruchomości. Innym dokumentem w

którym możesz się natknąć na wzmiankę to umowa przedwstępna (deweloperska) lub umowa przenosząca własność.
Wzmianka to nic innego jak wpis do księgi informujący o tym, że inna osoba złożyła w sądzie wieczystoksięgowym wniosek o dokonaniu zmian w danym dziale księgi wieczystej. Zmiana taka może polegać na dodaniu nowego wpisu do księgi, wykreśleniu istniejącego lub zmianie dotychczasowego wpisu. Podczas złożenia takiego wniosku natychmiast pojawia się on jako wzmianka w danym dziale księgi wieczystej. Dzieje się tak dlatego aby inny zainteresowany daną nieruchomością miał świadomość iż coś się dzieje we wpisach w danym dziale. Może to być np. zmiana właściciela lub inne.
Przykładowo jeżeli np. budowa (przez dewelopera) finansowana jest z kredytu to w dziale IV księgi wieczystej będzie widniała odpowiednia wzmianka. Możesz dowiedzieć się czego dana wzmianka dotyczy dzwoniąc do sądu oraz podając numer wzmianki. Wzmianka może być również złożona omyłkowo lub specjalnie. Np. przez byłego pracownika, który chce utrudnić sprzedaż.
Wzmianka stanowi zatem informację iż został złożony wniosek o jakieś zmiany w księdze lecz nie zostały jeszcze w niej odnotowane. Wzmianka znika z chwilą uwzględnienia danego wniosku lub też nie.

CZY MARTWIĆ SIĘ WZMIANKAMI
Oczywiście, że tak! Należy dokładnie prześledzić kto oraz z jakim roszczeniem złożył wniosek o wpis do księgi wieczystej. W polskim prawie funkcjonuje tzw. rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. Oznacza to: że jeżeli w księdze wieczystej widnieje jakaś informacja to uznaje się iż jest ona prawdziwa. Dzięki temu nie musisz już sprawdzać nic poza księga. Jeżeli ktoś widnieje w niej jako właściciel to przyjmuje się iż tak jest. Pojawienie się wzmianki w danym dziale oznacza iż rękojmia przestaje działać. Oznacza to, że nie masz już pewności kto jest właścicielem danej nieruchomości gdy np. w II dziale księgi widnieje wzmianka. Może się okazać iż została ona sprzedana tylko nie został jeszcze wpisany dotychczasowy jej właściciel.
WNIOSKI
Pamiętaj aby dokładnie przeanalizować księgę wieczystą zakupywanej nieruchomości. Skutki nie sprawdzenia mogą być bardzo duże. Jeżeli widnieją jakiekolwiek wzmianki w księdze to miej oczy szeroko otwarte i obowiązkowo wyjaśnij wszystkie. Wzmianki jak wspomniałem możesz wyjaśnić dzwoniąc do sądu oraz podając sam numer wzmianki. Może to zrobić każdy.
Masz pytania lub wątpliwości? Zostaw komentarz:)

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!