Cześć! Na moim blogu pojawiało się wiele artykułów bardziej specjalistycznych. Takich, które miały za zadanie rozwiązanie konkretnego problemu. W związku jednak z uruchomieniem na stronie dodatkowych zakładek w postaci KURS’ ów czy to z AutoCad’ a czy też związanego z projektowaniem pojawiło się wiele czytelników związanych z ogólnym budownictwem – studenci, osoby rozpoczynające przygodę lub osoby już związane z tą profesją.
Dlatego na blogu powstała nowa zakładka – NA LUZIE O BUDOWNICTWIE:) Myślę, iż tematy, które tutaj znajdziecie będą dla Was ciekawe:) I pamiętajcie, że często wcale nie są na luzie! :)
Dziś zajmiemy się tematem:
CZY WARTO STUDIOWAĆ BUDOWNICTWO?!
Myśląc nad powyższym postaram się porównać ten zawód do innych, opisać dobre i złe strony. Jeśli o czymś zapomnę napiszcie w komentarzu:)
Jako, iż inną branżą która jest mi bliska oraz bardzo dużo się ostatnio o niej mówi jest programowanie porównam ten zawód właśnie do niej.
Zacznijmy od najważniejszej kwestii – zarobki!
WYNAGRODZENIA
Wszystkie dane i wykresy pobrane zostały ze strony: www.wynagrodzenia.pl – dnia 26 luty 2018rok.
BUDOWNICTWO:
Będąc inżynierem czy też magistrem budownictwa mamy szerokie możliwości podjęcia pracy. Możemy zostać kierownikiem budowy (należy posiadać odpowiednie uprawnienia), inżynierem na budowie, majstrem na budowie, doradcą technicznym, projektantem konstrukcji, technologiem. Oczywiście nie są to wszystkie omówione możliwości jednak są one najczęściej wybierane przez przyszłych inżynierów. Poniżej zamieszczam wycinki dotyczące wynagrodzeń – wszystkie poniższe zdjęcia pochodzą ze strony www.wynagrodzenia.pl
Pamiętajmy, iż powyższe jak zawsze wynika z rodzaju firmy w jakiej pracujemy, doświadczenia, projektów jakie prowadzimy oraz wielu innych kwestii. Sam osobiście znam małą firmę gdzie dla początkującego inżyniera bez uprawnień na rękę można otrzymać 2500zł. Inna firma w tej samej miejscowości oferuje już ok. 4 tys na rękę za takie samo stanowisko. Różnica jest w wielkości firmy. To co tutaj napisałem sprawdza się również w pozostałych branżach. Budownictwo to nie przypadek. W informatyce oraz innych kierunkach jest identycznie.
PROGRAMISTA:
Zawód programisty również nie jest tak oczywisty jak może się to wydawać. Istnieje wiele języków programowania, które są stosowane w różnych dziedzinach. Poznanie wszystkich jest bardzo ciężkie stąd narodził się podział na różnego typu specjalności. Jedni tworzą oprogramowanie dla dużych korporacji jedni programują gry, inni strony Internetowe. Nie jest kwestią opisywania w szczególności zakresu czynności jednak chciałem zwrócić uwagę iż programista to również szereg różnych profesji i specjalności.
Poniżej przedstawiam jak portal www.wynagrodzenia.pl przedstawia zarobki programistów.
Pamiętajmy o tym na co zwróciłem uwagę powyżej. Aby osiągnąć medianę takich zarobków tak jak w przypadku budownictwa należy się znać na temacie. Osoby bez odpowiedniej wiedzy – czyli takie które do pracy będą posiadać swojego mentora, który będzie je prowadził po kolei będą miały bardzo ciężko takie wynagrodzenia osiągnąć.
UWAGI DO OBU BRANŻ:
Pamiętajcie, iż powyższe stawki dotyczą osób już z pewnym doświadczeniem. Takich, które potrafią samodzielnie wykonywać przedmiotową pracę. Błędne jest myślenie, iż nawet idąc na kurs programisty od razu po jego ukończeniu otrzymamy 7 tys. na rękę! Tak nie będzie. Należy przejść swoją ścieżkę kariery. Znam osoby które już po kilku latach są w stanie zarabiać takie kwoty a również znam takie które pracują kilkanaście lat w branży i są dalekie od takich kwot. Wszystko zależy od wytrwałości, wiedzy oraz własnego zaangażowania.
Jedną prawdziwą wiadomością jest, iż za wiedze się płaci! Jeżeli ją posiadacie to uda Wam się osiągnąć dużo w jednej jak i w drugiej branży!
WYMAGANIA
BUDOWNICTWO:
Zawód ten traktowany jest jako zawód zaufania publicznego. Oznacza to, iż prawnie jest określone, iż należy posiadać odpowiednie wykształcenie, praktykę oraz zdobyć uprawnienia aby zostać projektantem lub kierownikiem budowy. Inżynier budowy, czy też majster, lub przedstawiciel handlowy nie jest zobowiązany do posiadania takich kwalifikacji.
PROGRAMISTA:
Zawód ten nie jest prawnie uregulowany. Oznacza to, iż nie potrzeba żadnego dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie aby ten zawód wykonywać. W praktyce wiele firm również sprawdza umiejętności a nie poziom wykształcenia. Są jednak firmy, np. duże korporacje gdzie bez odpowiedniego wykształcenia nie uzyskamy pracy.
Jak widać w tym zawodzie można zaistnieć będąc nawet samoukiem. Wszystko zależy od posiadanych umiejętności.
WARUNKI PRACY:
BUDOWNICTWO:
W zależności od wykonywanej specjalności. Np. projektant pracuje przed komputerem. Porównać jego warunki można do pracy programisty. Ciepłe miejsce w jednym miejscu na Ziemi nad różnymi projektami.
Jeżeli natomiast zdecydujecie się na pracę na budowie to już tak ciekawie nie jest. W wielu firmach jest to praca w delegacji. Czy pada czy nie pada pracować trzeba. Jednak w tym przypadku wynagrodzenie jest znacznie większe w porównaniu do projektanta. Na monotonię nie można jednak narzekać.
PROGRAMISTA:
Zawód programisty nie jest dla każdego. Osoba taka często siedzi samodzielnie przed komputerem i wykonuje swoją pracę. Po mimo wielu informacji, iż praca rewelacyjna ponieważ można pracować gdzie chcesz nawet online. Brak monotonności itp. to jedna w rzeczywistości wielu osób dobiega wypalenie zawodowe.
Pracuje się w jednym miejscu (w biurze), pracuje się nad różnymi projektami ale głównie z kodem przed komputerem. Uważam, iż to już do własnej oceny czy to monotonność czy też nie.
Plusy? Ciepłe miejsce pracy z herbatką przy komputerze. Rzadko praca w delegacji a więc możliwość zagrzania pewnego miejsca na Ziemi.
BENEFITY:
BUDOWNICTWO:
W zależności od posiadanego doświadczenia i wykształcenia oraz uprawnień. Dla kierowników budowy standardem jest telefon, samochód służbowy, opieka medyczna. Przedstawiciele handlowi również mogą się spodziewać podobnych.
Inżynierowie nie zawsze otrzymają samochód. Wszystko zależy od miejsca pracy, firmy. Są to sprawy indywidualne.
PROGRAMISTA:
Samochodu nie otrzymamy ale opiekę medyczna, karty multisport są ogólnie stosowane. Dodatkowo jedzenie i napoje również są dostępne:)
WNIOSKI:
Odpowiedzmy zatem na przedstawione sobie pytanie: czy warto studiować budownictwo?
Myślę, iż sprawa ta jest indywidualna. Niektóry (samotnicy) będą wniebowzięci pracując jako programista. Będą mogli się skupić nad swoją pracę w ciszy i spokoju.
Osoby lubiące żyć w pewnym tempie oraz kontakcie z ludźmi będą zadowoleni z bycia kierownikiem budowy. Różne miejsca pracy, kontakt z ludźmi.
Wynagrodzenia? Jest to sprawa tak indywidualna, iż ciężko określić.
Pamiętajmy, iż dobry inżynier w dobre firmie może zarobić dużo więcej niż programista. Może być również zdecydowanie na odwrót:)
Podejmując takie decyzję na pewno trzeba wziąć pod uwagę własne zainteresowania oraz możliwości.
Nie podejmujcie takich decyzji na podstawie informacji o zarobkach! Nie tędy droga:)
Zdjęcia pochodzą ze strony: Designed by Graphiqastock / Freepik
Grafiki z wynagrodzeniami pochodzą ze strony: www.wynagrodzenia.pl
Nie współpracuje z tym portalem i nie jest to jego reklama. Po prostu z tego miejsca postanowiłem te dane pobrać:)