umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna czy zawrzeć ją w formie aktu notarialnego?

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Wstęp

– Umowa przedwstępna a umowa deweloperska

– Dopuszczalne formy zawarcia umowy przedwstępnej

– Różnice w formie zawarcia umowy

– Wnioski

 

WSTĘP

Cześć! Często osoby mające podpisać umowę zachodzą w głowę jak ją podpisać, czy jest potrzeba to zrobić u notariusza? Oraz jaką formę wybrać i co jest bezpieczniejsze. Posram się rozwiać Twoje wątpliwości:) Więcej artykułów na temat umów deweloperskich znajdziesz tutaj.

UMOWA PRZEDWSTĘPNA A UMOWA DEWELOPERSKA

Należy nie mylić tych dwóch umów gdyż jest to zupełnie coś innego. Umowa deweloperska jest podpisywana gdy budynek nie został oddany do użytkowania. I nie jest wtedy nazywana umową przedwstępną tylko umową deweloperską. Wtedy nie mamy możliwości innej jak podpisanie takiej umowy u Notariusza. Ustawa określa również oby koszty takiej umowy pokrywał połowę deweloper a połowę nabywca. W przypadku umowy przedwstępnej, która jest podpisywana w czasie gdy budynek posiada prawomocne pozwolenie na użytkowanie sytuacja wygląda inaczej o czym poniżej:)

DOPUSZCZALNE FORMY ZAWARCIA UMOWY PRZEDWSTĘPNEJ

W przypadku umowy przedwstępnej czyli takiej, którą podpisujemy gdy budynek posiada prawomocne pozwolenie na użytkowanie możemy ją podpisać w dwóch formach. W formie aktu notarialnego oraz w formie cywilnej czyli sporządzone przez strony umowy. Podpisuje ją wtedy nabywca oraz inwestor czyli deweloper. Nie ważne jaką formę umowy wybierzesz zawsze jest ona ważna. Różnice mogą pojawić się dopiero w skutkach prawnych.

RÓŻNICE W FORMIE ZAWARCIA UMOWY

Opisane różnice dotyczą oczywiście takiej samej umowy zawartej w formie aktu notarialnego lub w formie pisemnej (cywilnej). Obie umowy jak wspomniałem powyżej są ważne. W przypadku gdy umowa zostanie podpisana w przypadku cywilnej (pisemnej) to w przypadku nie wywiązania się kontrahenta z zapisów umowy to możesz domagać się odszkodowania. Odszkodowanie dotyczy tylko i wyłącznie tej szkody, którą ponieśliście z wyniku tego iż na uwadze było podpisanie umowy przyrzeczonej. Może to być np. zwrot wpłaconej zaliczki.

Co daje Ci zatem podpisanie umowy w formie aktu notarialnego? Oprócz odszkodowania, które opisałem powyżej możesz dochodzić sądownie do zawarcia umowy przyrzeczonej. Wyrok sądu skutkuje wówczas jakby umowa przyrzeczona miała miejsce i została zawarta. Dzięki temu można zmusić kontrahenta do podpisania umowy przyrzeczonej.

Umowa przedwstępna potrzebna jest również do uzyskania kredytu hipotecznego. Dla banków wystarczająca jest jednak forma cywilna umowy przedwstępnej.

WNIOSKI

Mam nadzieję iż przybliżyłem Ci podstawową różnicę wynikającą z zawarcia umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Koszt takiej umowy (w przeciwieństwie do umowy deweloperskiej) jest już przenoszony w całości na nabywcę. Jednak w razie problemów z podpisaniem umowy przyrzeczonej zawsze możemy wystąpić do sądu z takim problemem. W przypadku umowy przedwstępnej w formie cywilnej tylko odszkodowanie. Mam sugestie? Zostaw komentarz lub napisz do mnie:)
 

Zdjęcia pochodzą ze strony:
Designed by Pressfoto / Freepik

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!