Szukasz mieszkania – o co zapytać w biurze sprzedaży?

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Wstęp

– Gdzie szukać mieszkań?

– O co pytać w biurze sprzedaży?

– Wnioski

 

 

WSTĘP

Cześć:) Dziś trochę na temat ważnych pytań podczas poszukiwania mieszkania:) Chciałem pokazać Ci taką checklistę:) Czasami niby wszystko ma się w głowie a podczas oglądania mieszkania o połowie tych rzeczy zapominasz:)

 

GDZIE SZUKAĆ MIESZKAŃ

Podczas pierwszych poszukiwań zaczynasz zastanawiać się gdzie szukać mieszkań. Kiedyś działało to inaczej. Dziś jednak w Internecie jest wiele możliwości i pewnie od tego punktu wyjdziesz.

 

Dodatkowo na przegląd co i gdzie jest zbudowane możesz wybrać się na targi mieszkaniowe. Wystawia się tam wielu deweloperów wraz ze swoimi inwestycjami. Nie znajdziesz tam jednak wszystkiego. Nie ograniczaj się zatem do wyboru tylko z pośród tego co tam zobaczyłeś. Jaki jest plus wizyty na giełdzie mieszkań przeczytasz tutaj:)

Kolejnym źródłem informacji i najbardziej rozwiniętym jest Internet. W dzisiejszych czasach znajdziemy tam wszystko. Dziś wiele portali oferuje płatne ogłoszenia deweloperów swoich inwestycji. Przykładami takich portali są:

www.rynekpierwotny.pl

www.tabelaofert.pl

www.nieruchomosci-online.pl

www.domiporta.pl

I wiele innych!

Niektóre z nich są bardziej popularne a niektóre mnie. Nie są to oczywiście wszystkie portale prezentujące nieruchomości. Np. na mojej stronie znajdziesz inwestycje z Krakowa. Dodatkowo robię coś co nigdzie nie jest widoczne. Nagrywam film prezentujący realne otoczenie inwestycji. Na tą chwilę jest to dopiero zalążek, który do pół roku strasznie się rozwinie. Obiecuję:) Znajdziesz wtedy u mnie film z inwestycji wraz z komentarzem oraz słowną informacją o niej:) Tak aby ułatwić Ci poszukiwania i dostarczyć rzetelnych informacji:) Wszystko za sprawą tego iż sam poszukując nieruchomość brakowało mi rzetelnych i sprawdzonych opinii oraz tego jak naprawdę wygląda teren wokół nich. Przeważnie były to piękne wizualizacje odbiegające od rzeczywistości.

O CO PYTAĆ W BIURZE SPRZEDAŻY

Niby prosty temat a jednak wiele rzeczy umyka Nam. Oczywiście pytania inaczej będą wyglądały gdy inwestycja jest w trakcie a inaczej gdy oddana do użytkowania.

Pierwszym jednak kryterium jest zapisanie sobie najważniejszych cech nieruchomości. O tym jak wybrać odpowiednie mieszkanie dla siebie przeczytasz tutaj. Jak już masz nakreślone swoje cele i na co zwrócić uwagę przejdźmy dalej.

Wiadomym jest, że gdy inwestycja nie jest jeszcze ukończona i nie posiada prawomocnego pozwolenia na użytkowanie pytań jest więcej i wynikają one przeważnie z kwestii bezpieczeństwa. Tutaj podstawowym kryterium jest dowiedzieć się czy inwestycja:

– jest realizowana ze środków władnych czy z kredytu

– jeżeli z kredytu to jaka jego część jest spłacona a ile jeszcze pozostało do spłaty

– jakie są zabezpieczenia wpłaconego kapitału. O tym poczytasz tutaj.

– jakie inne przedsięwzięcia realizował deweloper

Powyższe pytania sugerują oczywiście pewne zabezpieczenia ale nigdy nic nie gwarantują. Nie da się na takim etapie nic zagwarantować w dzisiejszym naszym prawie.

Jeżeli inwestycja jest zakończona jesteś pewniejszy. Poniżej lista pytań którą powinieneś również zadać w biurze sprzedaży. Oczywiście nie na wszystko możesz uzyskać odpowiedź ze względów iż nie wiadomo na jakim etapie jest inwestycja. Kompletnych odpowiedzi możesz żądać jedynie w przypadku gdy inwestycja jest oddana do użytkowania.

Poniżej pytania:

– Własność gruntu: niby prozaiczna rzecz a mało osób o nią pyta. Od tego zależy jednak wielkość miesięcznego czynszu i co w niego jest wliczone

– Wysokość czynszu. Oczywiście nie zawsze możesz uzyskać taką odpowiedź. A raczej tylko wtedy gdy istnieje wspólnota mieszkaniowa. O jej funkcjonowaniu poczytasz tutaj. Pamiętaj iż w początkowych fazach użytkowania wspólnota również może źle określić miesięczne zobowiązania. One wynikają dokładnie z realnych kosztów jakie są potrzebne do funkcjonowania budynku.

– Dodatkowe koszty. Tzn. kto płaci za umowy. W przypadku umowy deweloperskiej ustawa jasno określa iż koszty umowy powinny być podzielone pół na pół.

– Dodatkowe korzyści na budynku: to znaczy zapytać czy teren jest ogrodzony, czy budynek posiada monitoring, antenę zbiorczą, wózkownię lub rowerownię.

– Czy na budynku znajduje się antena zbiorcza tak abyś mógł odbierać telewizję bez dodatkowych abonamentów. Obecnie jest to wymóg wynikający wprost z przepisów ale jeszcze jakiś czas temu nie było to obowiązkowe i nie na każdym obiekcie taką antenę znajdziemy.

– Ilość części wspólnych. Jest to ważny aspekt gdyż jeżeli ich wielkość jest duża to również należy się liczyć z większymi kosztami. Przecież takie tereny wymagają pielęgnacji. A koszty ich pielęgnacji są rozliczane na wszystkich właścicieli.

– Czy na budynku jest możliwość dokonywania zmian. Tzn. podział pomieszczeń, itp. Nie każdy deweloper wyraża na to zgodę.

– Gwarancja. Jej długość oraz co spowoduje jej utratę. To również są bardzo ważne elementy. Każde mieszkanie wymaga drobnych modyfikacji lub przeróbek pod konkretnego najemcę. Zapoznaj się dokładnie co możesz zrobić aby nie stracić gwarancji. Więcej o gwarancji przeczytasz tutaj.

– Standard wykończenia. Pomimo dosyć jasnych warunków formalnych różne inwestycję są różnie wykończone. Znajduje się na nich inne wyposażenie. Zobacz zatem co kupujesz

– Czy w budynku jest gaz? Niby proste pytanie a mało osób zwraca na to uwagę.

– Ilość przewodów wentylacyjnych. Nie zawsze w budynku jest możliwość zamontowania okapu kuchennego z wyciągiem. Czasami można zamontować okap tylko z filtrem węglowym. Nie uważam, że jest gorszy ale powinieneś wiedzieć co będziesz mógł podłączyć.

– Sprawdź stolarkę okienną. Zobacz czy okna się otwierają, czy są uchylne. Również nie zawsze kupujący zwracają na to uwagę a jest to ważna rzecz:)

– Rodzaj dostępu do budynku. Czy znajduje się domofon lub wideodomofon? A może jest karta, która automatycznie przywoła windę na Twoje przyjście ?

– Czy budynek jest monitorowany? Monitoring nie sprawi iż złodziej nie włamie się do Twojego mieszkania. W sumie jest to w ogóle słaby sposób zabezpieczenia ale jednak warto wiedzieć.

– Widok z okna lub balkonu: tutaj bardziej chodzi mi o to czy wokół Twojego mieszkania jest zlokalizowany blisko inny balkon. Tzn. czy z sąsiadem możesz sobie podać rękę czy nie. Jeżeli z przodu budynku nie ma zabudowań i jest pusty teren to nie wiem czy brać to jako atrakcję i wiele za to dopłacać. Kto zagwarantuje iż nic się tam nie pojawi? To już lepiej gdy jest wybudowany nowy budynek. Przynajmniej masz świadomość co przez długi okres będzie sie tam znajdować.

– otoczenie inwestycji. To jest bardzo ważny aspekt. Czy dzielnica jest cicha i spokojna. Jakie zabudowania wokół niej się znajdują. Takie rzeczy opisuję przy swoich prezentacjach nieruchomości.

– Stosunek miejsc postojowych do ilości mieszkań. Może dziś nie masz auta ale co będzie jeżeli je zakupisz? Nie lekceważ tego bo później szukanie miejsca jest bardzo męczące.
WNIOSKI
Powyżej opisałem tylko kilka ważnych aspektów na które warto zwrócić uwagę. Każdy ma oczywiście inne. Z dnia na dzień dowiaduję się wielu ciekawych rzeczy i informacji czego poszukują klienci. Masz swoje spostrzeżenia lub coś co dla Ciebie było by ważne? Napisz do mnie co to jest! Przyczyń się aby inni też świadomie podjęli swoją decyzję:)

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!