Standard deweloperski – czym jest i co zawiera?

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– WSTĘP

– Pojęcie standardu deweloperskiego

– Co zawiera stan deweloperski

– Od inwestora wszystko zależy

– Co sprawdzić przy zakupie

– Wnioski

 

WSTĘP

Cześć! Szukasz mieszkania? Pierwsze problemy to wybór pomiędzy rynkiem wtórnym a pierwotnym. Jeżeli już zdecydujesz się na jedno z nich czyli w naszym przypadku rynek pierwotny pojawi się problem. Problem z określeniem czym jest standard deweloperski? Postaram Ci się opisać poniżej:)

POJĘCIE STANDARDU DEWELOPERSKIEGO

Przeszukujesz internet i jego zasoby w poszukiwaniu wyjaśnienia co powinno zawierać mieszkanie w standardzie deweloperskim? Muszę Cię zaskoczyć. Pojęcie to nigdzie nie zostało wyjaśnione i nie posiada swojej definicji.

Przyjmuje się iż standard deweloperski to taki w którym można przystąpić do wykończenia domu i mieszkania.

CO ZAWIERA STAN DEWELOPRESKI

Jak wspomniałem powyżej mieszkanie powinno być przystosowane do jego wykończenia. Przyjęło się iż stan deweloperski zawiera:

– wszystkie drzwi i okna,

– wylewki

– tynki na ścianach oraz wykończone poddasza – choć często opisuje się iż ściany są przygotowane pod malowanie to często nie są wykonane gładzie na mieszkaniu a jedynie położone tynki. Oczywiście można malować ale jaki tego efekt?

– parapety wewnętrzne

– rozprowadzone są instalacje pod montaż urządzeń. Najczęściej grzejniki są jednak już zamontowane

– zamontowane gniazda elektryczne – bez tego nie oddamy obiektu do użytkowania

 

 

OD INWESTORA WSZYSTKO ZALEŻY

W dużej mierze stan deweloperski zależy od danej inwestycji. Bardziej luksusowe obiekty mają podwyższony standard deweloperski. Np. zamontowane są rolety zewnętrzne, drzwi wewnętrzne, wykonane niektóre elementy białego montażu

Zależy to oczywiście od dewelopera oraz tak naprawdę od popytu na rynku. Przeważnie każdy chce wyporządzić oraz wyposażyć swoje mieszkanie według swojego gustu. A jak wiemy jeżeli coś będzie wykonane dodatkowo to oczywiście wpłynie to na cenę nieruchomości.

CO SPRAWDZIĆ PRZY ZAKUPIE

Podczas zakupu mieszkania od dewelopera – które nie jest jeszcze oddane do użytkowania zadbaj o to aby był w jak najbardziej szczegółowy sposób opisany standard wykonania lokalu. Powinno wyć wymienione wyposażenie do jakiego nieruchomość zostanie wykończona. Im lepszy opis tym mniej niejasności przy odbiorze.

CIEKAWOSTKA:

zapytaj również o dodatkowe elementy: części wspólne, czy jest antena zbiorcza, alarm itp. Zapytaj jak są wykonane instalacje na mieszkaniu. Czy przebiegają one na zewnątrz ścian czy są schowane do ściany.

Gdy budynek jest już oddany do użytkowania standard nieruchomości będzie Ci znany. Zobaczysz go podczas oglądania mieszkania które chcesz zakupić. Będzie on taki jak został Ci zaprezentowany.

WNIOSKI

Jak widzisz pojęcie na co dzień używane i często wymieniane w prasie i innych materiałach wcale nie jest takie jasne jak się może okazać. Zadbaj zatem o to aby nie przyczyniło się do powstania konfliktów.

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!