Co sprawdzić przed zakupem projektu budowlanego

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Wstęp

– Co sprawdzić przed zakupem projektu budowlanego

– Wnioski

WSTĘP

Cześć! Dziś chciałbym poruszyć i uświadomić trochę co sprawdzić przed wyborem i zakupem projektu budowlanego. Najczęściej te błędy popełniane są podczas zakupu projektu typowego ale nie tylko. Zapraszam zatem do zapoznania się. O projektach typowych pisałem tutaj: „Adaptacja projektu typowego – czym jest i na czym polega”.

 

CO SPRAWDZIĆ PRZED ZAKUPEM PROJEKTU BUDOWLANEGO

Pamiętaj iż wiele zależy od samej działki. O tym co sprawdzić przed zakupem działki przeczytaj w tym wpisie: „na niektórych działkach możesz nic nie wybudować – zobacz co sprawdzić przed zakupem działki”.

Często zdarza się iż osoby posiadające działkę zaczynają poszukiwać swojego wymarzonego domu co jest błędnym podejściem. Rozpatrzmy już sytuację iż jesteś w posiadaniu działki. Co następnie powinieneś zrobić zanim zakupisz projekt? Poniżej przedstawiam prosty schemat.

1) Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. W tym dokumencie znajdziesz informacje dotyczące w jaki sposób możesz zabudować daną działkę oraz jak ma wyglądać przyszły budynek. To jak ma wyglądać to mam na myśli zapisy w planie odnośnie kątów dachu, kolorystyki elewacji i dachu, rodzaju pokrycia, okapów itp.

Jest to pierwszy dokument jaki powinieneś załatwić z urzędu architektonicznego odpowiadającego za dany region w którym planujesz budowę.

Pamiętaj że plan miejscowy może znacznie ograniczyć lub też nanieść wiele obostrzeń co do nowobudowanego obiektu.

Jeżeli w danym regionie nie ma planu zagospodarowania musisz uzyskać warunki zabudowy dla działki.

2) Mapa do celów projektowych. Czy to w przypadku zakupu projektu gotowego czy też projektu indywidualnego dokument jest ten niezbędny do naniesienia jak ma wyglądać zagospodarowanie nowo zabudowanej działki.

3) Warunki dostaw mediów. Warunki te uzyskujemy w odpowiedniej jednostce odpowiedzialnej za dane media (prąd, woda). O tym jak podłączyć prąd do działki zobaczysz tutaj: „Jak doprowadzić prąd do działki – procedura krok po kroku”.

4) Badania geologiczne. Badania geologiczne zleca się już z naniesieniem na mapę do celów projektowych przyszłej lokalizacji obiektu. W zależności od skomplikowania obiektu oraz jego położenia określa się ilość oraz miejsce odwiertów.

 

WNIOSKI

Powyżej spisałem rzeczy, które tak czy inaczej są potrzebne do opracowania projektu budowlanego czy też do adaptacji projektu gotowego. Dodatkowo z tych materiałów dowiesz się jaki projekt spełni założenia planu zagospodarowania przestrzennego czy też jak zaprojektować nowy budynek.

Pamiętaj, że jeżeli będziesz starał się o projekt indywidualny najpierw zalecane i tak jest spotkanie z projektantem aby mógł Cię poprowadzić krok po kroku aby ustrzec niepotrzebnych kosztów oraz doradził co i jak załatwić.
Planujesz zakup działki i nie wiesz co na niej postawić? A może potrzebujesz projektu budowlanego? Zapraszam do kontaktu:)

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!