W jaki sposób deweloperzy obliczają powierzchnię użytkową sprzedawanych lokali?

Witam. Dziś zajmiemy się sposobami obliczania powierzchni użytkowej mieszkań. Pewnie każdy nabywca lokalu zastanawia się w jaki sposób robią to deweloperzy?

 

W polskim nazewnictwie stosuje się wiele rodzajów podawania powierzchni. Może to być powierzchnia zabudowy, powierzchnia netto, brutto, kubatury itd. Pojęcia te omówię jednak w innym wpisie.

 

Dziś zajmiemy się odpowiedzią na pytanie w jaki sposób deweloperzy obliczają powierzchnię użytkową sprzedawanych lokali!

Sposób obliczania powierzchni użytkowej lokali określają szczegółowo trzy normy od najstarszej do najnowszej:

PN-B-02365:1970 Powierzchnie budynków. Podział, określenia i zasady obmiaru;

PN-ISO 9836:1997 Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.

PN-ISO 9836:2015-12 Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.

 

Nie chce się rozwodzić i opisywać szczegółowo więc napiszę w skrócie. Dwie pierwsze normy mają status wycofanych nadanych przez Polski Komitet Normalizacyjny. Nie ma jednak nigdzie w prawie zakazu stosowaniu którejkolwiek z tych norm.

Wobec powyższego możliwe jest stosowanie, którejkolwiek z wyżej powołanych norm co skutkuje rozbieżnościami w podawanych powierzchniach użytkowych, gdyż każda z norm liczy je inaczej.

Jak już wiemy deweloperzy mogą stosować różne normy do obliczeń powierzchni użytkowych lokalu.

 

PAMIĘTAJ: Zgodnie z ustawą deweloperska deweloper jest zobowiązany w umowie podać według jakiej normy liczona została powierzchnia użytkowa nabywanego lokalu!

 

Sprawdźmy zatem, która jest najbardziej korzystna dla przyszłego nabywcy:)

Należy pamiętać, iż wszystkie z powyższych norm nakazują podawanie powierzchni w metrach kwadratowych z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Czyli np. 56,08m2.

 

Poniżej różnice w zakresie stosowania norm PN i ISO.

PN-B-02365 PN-ISO 9836
Pomiar dokonywany jest 1 metr nad posadzką lokalu Pomiar dokonywany jest w poziomie podłogi
Pomiar dokonywany jest w stanie surowym – bez tynków Pomiar dokonywany jest w stanie wykończonym – wraz z tynkami
Wnęki w ścianach o powierzchni przekraczającej 0,01m2 wliczane są do powierzchni mieszkania Wnęki w ścianach o powierzchni przekraczającej 0,01m2 nie są wliczane do powierzchni mieszkania
Zewnętrzne powierzchnie jak loggia, balkon, taras nie jest wliczany do powierzchni mieszkania Zewnętrzne powierzchnie jak loggia, balkon, taras są wliczane do powierzchni mieszkania. Norma jednak rozdziela je na powierzchnie nakryte (np. loggia)  i całkowicie otwarte (np. taras)
Pilastry – czyli pogrubienia występujące ze ściany – czy to słupy konstrukcyjny czy też inne o powierzchni powyżej 0,1m2 potrącane są z powierzchni mieszkania Pilastry – czyli pogrubienia występujące ze ściany – czy to słupy konstrukcyjny czy też inne o powierzchni powyżej 0,1m2 nie potrąca się z powierzchni mieszkania
Jeśli powierzchnie przykryte są powierzchniami nie prostopadłymi – czyli skosami norma nakazuje:

– zaliczać 100% powierzchni jeżeli wysokość jest większa od 220cm

– zaliczać 50% powierzchni podłogi w przypadku wysokości od 140cm do 220cm

– nie zaliczać żadnej części powierzchni jeżeli wysokość jest mniejsza niż 140cm

Jeśli powierzchnie przykryte są powierzchniami nie prostopadłymi – czyli skosami norma nakazuje:

– zaliczyć 100 % powierzchni jeżeli pomieszczenie jest wyższe niż 190 cm

– w przypadku wysokości poniżej 190 cm powierzchnia ta nie może być zaliczona do powierzchni użytkowe a jedynie do powierzchni pomocniczej

 

Dodatkowo norma PN-ISO 9836:2015 wprowadza nowe pojęcia takie jak: powierzchnia nieużyteczna ze względów funkcjonalnych oraz powierzchnia nieużyteczna ze względów konstrukcyjnych. Pozostałe pojęcia są jednak tożsame z normą: PN-ISO 9836:1997.

 

Myślę iż rozjaśniłem nieco temat związany z pomiarem powierzchni przez deweloperów. Nie będą się wypowiadał, która lepsza a która gorsza. Myślę, że po przeanalizowaniu tabelki sami będziecie potrafić wyciągnąć odpowiednie wnioski:)

 

Pytania? Zapraszam do komentowania lub kontaktu.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony:Designed by Evening_tao / Freepik

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!