Protokół odbioru i przekazania mieszkania – co powinieneś o nim wiedzieć

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Wstęp

– Co to jest protokół przekazania i odbioru mieszkania

– Co powinien zawierać protokół przekazania i odbioru mieszkania

– Czy deweloper może odmówić wpisania wad do protokołu?

– Wnioski

 

WSTĘP

Cześć! Po zakupie mieszkania czy też innego obiektu następuje jego przekazanie. Przekazanie polega na podpisaniu pewnego dokumentu o którym dzisiaj więcej się dowiesz:) Zapraszam do lektury.

Dodatkowo podczas odbioru nieruchomości powinieneś zwrócić uwagę na:

14 rzeczy jakie należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania

Kiedy możesz odmówić odbioru  mieszkania

Mniejsza powierzchnia – czy stanowi wadę przedmiotu odbioru?

 

CO TO JEST PROTOKÓŁ PRZEKAZANIA I ODBIORU MIESZKANIA

Protokół odbioru i przekazania to dokument podpisywany podczas odbioru mieszkania. Jest on bardzo ważnym dokumentem, który świadczy o dacie odbioru oraz określa parametry opisywanej nieruchomości. Należy go wypełnić z należytą starannością gdyż później może być podstawą do dochodzenia roszczeń oraz innych ważnych elementów.


CO POWINIEN ZAWIERAĆ PROTOKÓŁ PRZEKAZANIA I ODBIORU MIESZKANIA

W protokole odbioru oraz przekazania mieszkania powinny znajdować się takie składowe jak:

Strony przekazania. Powinno być jasno określone kto komu przekazuje nieruchomość.

Data przekazania. Od daty podpisania protokołu zobowiązany będziesz do dalszego utrzymania nieruchomości oraz ponoszenia opłat z tym związanym.

Przedmiot odbioru. Powinien być określony numer lokalu, jego położenie w budynku wraz z wyszczególnieniem pomieszczeń. Powinien być zatem rzut mieszkania oraz dokładna jego całkowita powierzchnia dokonana po obmiarze końcowym. Od tej powierzchni będziesz płacić opłatę eksploatacyjną.

Stan i numery liczników. Jest to kolejny ważny element protokołu, który powinien być spisany z należytą starannością. Tak abyś nie zapłacił za dotychczasowe zużycie jakie widnieje na liczniku. Nawet nowe mieszkanie nie będzie posiadać zerowych stanów. Zawsze wykonuje się różnego rodzaju próby szczelności oraz próby ogrzewania dlatego stan liczników nie będzie zerowy.

Wyposażenie lokalu. W tym punkcie należy spisać wszelkie elementy jakie są na mieszkaniu. To znaczy co znajduje się na ścianach (jakiego rodzaju tynki oraz czy są kompletne), ilość okien, parapetów, włączników oraz gniazdek, ilość drzwi, tablic elektrycznych, domofon, inne elementy wyposażenia znajdujące się na lokalu.

Dodatkowe elementy jakie zostały przekazane. Tutaj wpisywane są ilość kluczy jaka zostaje przekazana, wszelkiego rodzaju dokumentacja oraz instrukcje użytkowania wraz z gwarancją. Należy wszystko wyszczególnić co otrzymałeś a co nie.

Zobowiązania i ustalenia. W tym punkcie zawarte są informacje odnośnie samego użytkowania lokalu. Mogą to być zapisy ogólne dot. przeróbek na mieszkaniu, przeróbek instalacji itp. W tym punkcie można również wprowadzić zapis iż przejmujący zobowiązuje się do uiszczania opłat od daty przekazania lokalu za jego użytkowanie.

Wady przedmiotu odbioru. Tutaj wpisać należy wszystkie nieprawidłowości jakie zauważyłem podczas odbioru mieszkania. Na górze znajdziesz link do wpisu dot. co należy sprawdzić podczas odbioru. A czy deweloper może odmówić wpisania wad przeczytasz poniżej:)

Wady części wspólnych. Bardzo rzadko zdarza się aby osoby odbierające nieruchomość sprawdzały wady części wspólnych. Jednak powinny one również być określone w protokole odbioru.

 

CZY DEWELOPER MOŻE ODMÓWIĆ WPISANIA WAD DO PROTOKOŁU?

Coraz częściej osoby odbierające mieszkanie wybierają się na taki odbiór z fachowcem. Co oczywiście jest dobre jeżeli dana osoba się nie zna na odbiorze mieszkania. Fachowiec określi jasno jakie są wady mieszkania. Sprawdzi kąty oraz inne ważne elementy podlegające przekazaniu. Problemem jest to, że czasami przedstawiciel dewelopera nie chce wpisać wad jakie wymienia nabywca do protokołu twierdząc iż nie są one wadą lokalu.

Obawia się, że po wpisaniu wad jakoby przyznaje się iż takie istnieją. Pamiętaj, że taka postawa nie jest prawidłowa! Wszystkie wymienione przez Ciebie usterki muszą być wpisane do protokołu odbioru i przekazania mieszkania! Mówi o tym jasno ustawa deweloperska. Przedstawiciel dewelopera po podpisaniu się pod usterkami zgłoszonymi przez Ciebie wcale nie wnioskuje iż takowe występują tylko, że przyjął zgłoszone usterki do wiadomości.

Deweloper jeżeli nie zgadza się z jakimiś usterkami wpisanymi do protokołu ma 14 dni na ustosunkowanie się do zgłoszonych przez Ciebie usterek. Powinno to być w formie oświadczenia, które mówi iż wady zostały przyjęte lub też nie zostały przyjęte wraz z uzasadnieniem. Może się okazać iż deweloper wyjaśni Ci, że wpisana uwaga wcale nie jest usterką. Jeżeli jednak będą sprzeczności sprawa może trafić do Sądu.

WNIOSKI

Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci czym jest protokół przekazania i odbioru mieszkania i na co powinieneś zwrócić uwagę. Jeżeli masz pytania lub coś jest nie jasne napisz do mnie lub zostaw komentarz. Może masz jakieś inne problematyczne przypadki jakie napotkałeś podczas odbioru mieszkania? Jeżeli tak napisz do mnie chętnie podzielę się z nimi na blogu:)

zdjęcia ze strony:Designed by Asier_Relampagoestudio / Freepik

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!