Projekt wnętrza – kim jest projektant wnętrz? W jaki sposób może Ci pomóc oraz kiedy wybrać się do niego na spotkanie:)

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Kim jest projektant wnętrz i w czym może Ci pomóc?

– Jakie są koszty wykonania projektu?

– Czy koszt projektu może się zwrócić?

– Dlaczego warto współpracować z projektantem?

– Na jakim etapie podjąć współpracę?

– Czy układ mieszkania znacząco wpływa na koszt wykończenia?

– Jak wybrać mieszkanie pod inwestycję?

– Mieszkanie pod inwestycję a współpraca z projektantem.

 

Witam Cię :) Dziś trochę nietypowo i nie samemu o projektach wnętrz. W odpowiedzi na kluczowe i podstawowe pytania odpowiedzi udziela projektant Monika Grojec prowadząca pracownie pod nazwą: Kwadrat Design Studio

Kontakt z Panią Moniką: http://kwadrat-designstudio.pl/

W tym wpisie odpowiedź znajdziesz na kluczowe i podstawowe pytania odnośnie współpracy z projektantem wnętrz. Chcesz poznać więcej szczegółów lub interesują Cię inne tematy? Napisz w komentarzu:)

 

KIM JEST PROJEKTANT WNĘTRZ I W CZYM MOŻE CI POMÓC?

Adrian: Kim więc właściwie jest projektant wnętrz? W czym pomaga?

Monika: Projektant wnętrz to osoba, która zajmuje się kompleksowym bądź wybiórczym projektem danego wnętrza. Począwszy od zaprojektowania układu funkcjonalnego, przez projekt wizualny przestrzeni, a skończywszy na wskazaniu specyfikacji materiałowej oraz rysunkach technicznych dla wykonawców. Często bywa również tak, że projektant sprawuje nadzór autorski nad realizacją projektu.

Zdarzają się również sytuacje, gdzie projektant pomaga w doborze tylko niektórych elementów we wnętrzu – jak kolory ścian, tkaniny czy detale w celu odświeżenia istniejącego wyglądu, bądź nadania wnętrzu stosunkowo małym kosztem nowego charakteru.

Dobry Projektant zawsze skupia się na potrzebach i indywidualnych upodobaniach Klienta. Przed podjęciem prac projektowych stara się dobrze poznać gust swojego Zleceniodawcy.   Projektuje tak, aby to przede wszystkim Inwestor dobrze się czuł we własnym wnętrzu.

JAKIE SĄ KOSZTY WYKONANIA PROJEKTU?

Adrian : Chciałbym przybliżyć realne koszty jakie musi pokryć inwestor. Od jakiej do jakiej kwoty. Czy zawsze liczmy od 1 metra kwadratowego czy może inaczej? Czy projekt łazienki kosztuje tyle samo co pokoju? Różnice kosztów w zależności czy projektujemy urządzenia domu a np. mieszkania w bloku.

Monika: Koszt wykonania projektu jest różny i wiąże się głównie z zakresem wykonywanych działań.  Często ustalany jest on indywidualnie. Na finalną cenę wpływa wiele detali, takich jak nadzór projektowy, dodatkowe wizyty na budowie czy też wizyty w salonach sprzedażowych w asyście projektanta.  Realnie jednak należy przyjąć stawkę około 100 zł za metr kwadratowy wzwyż, w zależności od projektowanej przestrzeni.  Kuchnie i łazienki są tymi pomieszczeniami, które wymagają większego nakładu pracy i zazwyczaj są liczone drożej.

Dla Inwestora ważne jest aby wiedział, co w danej cenie się znajduje. Czy meble, oświetlenie i inne przedmioty użyte w projekcie są fizycznie dostępne. Czy przeniesienie wizji projektowej jest możliwe.  Ważne jest także poruszenie kwestii budżetu, jaki Inwestor chce przeznaczyć na wykończenie danego wnętrza.

 

CZY KOSZT PROJEKTU MOŻE SIĘ ZWRÓCIĆ?

Adrian: Tutaj chciałbym opisy ewentualnych błędów jakie popełniają inwestorzy, którzy sami zabierają się za swoją pracę. Dodatkowo może np. przy współpracy z projektantem możemy liczyć na jakieś rabaty w sklepach itp.? Może to zwraca część poniesionych wydatków.

Do najczęstszych błędów popełnianych podczas samodzielnych prac projektowych nad wnętrzem są złe podziały funkcjonalne przestrzeni oraz niewłaściwe dobory materiałów wykończeniowych typu farby czy panele. W efekcie czego często dochodzi do przemalowywania lub wymiany.

Monika: Inwestor traci czas i pieniądze. Współczynnik niezadowolenia niestety jest niemierzalny.

Podczas prac nad wizualizacjami danego wnętrza można uniknąć tego typu sytuacji. Inwestor widzi czy podjęte przez niego decyzje, przy których czasem się upiera, są słuszne , czy chce, aby w rzeczywistości inwestycja wyglądała tak, jak na wizualizacji.

Projektant opracowując projekt zawsze bierze pod uwagę określony budżet, zwracając przy tym uwagę na jakich elementach można zaoszczędzić, a w co warto zainwestować więcej.

Dodatkowo bardzo często projektanci posiadają swoich sprawdzonych wykonawców i bazę firm współpracujących –także sprawdzonych.

Projektant pomaga również w wyborze, wyszukaniu a nawet zakupie konkretnych materiałów i produktów, oszczędzając tym samym czas swojego Klienta.

Dodatkowym plusem jest  również korzystanie z rabatów, jakie proponują firmy z wyposażeniem wnętrz współpracujące z projektantami.

 

DLACZEGO WARTO WSPÓŁPRACOWAĆ Z PROJEKTANTEM?

Adrian: Jakie widzi Pani główne powody współpracy? Czy chodzi tylko i wyłącznie o sam wygląd mieszkania? Co daje jeszcze taka współpraca?

Monika: Poza wnętrzem, które wizualnie i funkcjonalnie spełnia nasze oczekiwania Inwestor oszczędza swój czas i pieniądze.

Projektant dzieli się swoją wiedzą o aktualnych trendach, nowościach w dostępnych materiałach i sposobach ich zastosowania, ale nie zapomina o ponadczasowym, klasycznym designie, tak aby zaprojektowane wnętrze równie dobrze prezentowało się  powiedzmy za 10 lat.

Czasem pozwala także uzmysłowić Inwestorowi potrzeby, których nie był do końca świadomy.

Jeśli umowa obejmuje także nadzór nad realizacją, projektant dba o unikniecie błędów i pomyłek wynikających ze źle podjętych, samodzielnych decyzji Klienta, który nie posiada wiedzy w danej materii. Dopilnowuje również działań ekip wykończeniowych.

 

NA JAKIM ETAPIE PODJĄĆ WSPÓŁPRACĘ?

Adrian: Kiedy powinniśmy zwrócić się do projektanta? Czy po zakupie mieszkania lub domu? Czy na etapie wyboru mieszkania lub planowania budowy domu?

Monika: Im wcześniej tym lepiej.  Przy wyborze mieszkania czy domu konsultacje z projektantem pozwalają uświadomić, że niektóre rozwiązania nie będą korzystne.  Na etapie kupna mamy także większą swobodę, co do potrzebnych przebudów lub w ogóle zmiany organizacji przestrzeni.

Często zgłaszają się do mnie Inwestorzy, którzy mają już rozmieszczoną elektrykę oraz inne przyłącza –są także zrobione tynki. Bardzo często ze względu na niechęć Klienta do ponoszenia dodatkowych kosztów musimy się dostosowywać do tego co już jest. W efekcie uzyskujemy wnętrze, które przy wcześniejszej interwencji mogłoby być bardziej funkcjonalne.

MIESZKANIE POD INWESTYCJĘ A WSPÓŁPRACA Z PROJEKTANTEM:

Adrian: Jeżeli jest ktoś zainteresowany zakupem mieszkania pod inwestycję to może liczyć na współpracę z projektantem? Wtedy już prawdopodobnie na etapie wyboru nieruchomości możemy liczyć na pomoc?  Wiadomo iż zamierzając nabyć mieszkanie pod inwestycję zależy na jak najtańszym koszcie urządzenia. Czy powinien nabywca kupić najtańsze meble itp.? Czy powinien inaczej zabrać się do takich przygotowań?

 

Monika: Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi –wszystko bowiem zależy od standardu, jaki Inwestor chce osiągnąć wynajmując nabytą nieruchomość. Wcale nie musi być ono urządzone najtańszym kosztem.

Faktem jest, że mieszkania, nad którymi piecze miał projektant osiągają wyższą wartość rynkową niż pozostałe.

CZY UKŁAD MIESZKANIA ZNACZĄCO WPŁYWA NA KOSZT WYKOŃCZENIA?

Adrian: Często zdarzają się mieszkania ze skośną ścianą, długi wąski pokój itd. Czy należy omijać takie inwestycję z daleka ? Czy jest to wyzwanie gdzie można osiągnąć imponujące efekty? Może ma Pani przykłady takich rozwiązań?

Monika: Mniej typowy układ wnętrza wymaga więcej przemyśleń i wiedzy odnośnie kwestii, jak potencjalne „niedoskonałości” zamienić w atut i stworzyć  wnętrze niepowtarzalne.  Przykładem mogą być tu właśnie przywołane przez Pana wąskie długie korytarze, które przy odpowiednim doborze kolorów, mebli  i oświetlenia znacząco zyskują na swoim wyglądzie. Poniżej przedstawiam kilka takich przykładów.

zdj1

                                                                               Zdjęcia pochodzą z Pinterest.com

 

Adrian: Czy mieszkania gdzie nie wszystkie kąty są proste powoduje drastyczny wzrost ceny wykończenia? Jakie są Pani doświadczenia? Czy może w ogóle nie powinniśmy brać tego pod uwagę?

Monika: Wszystko zależy od tego, jaki mamy pomysł na dane wnętrze i jaki efekt chcemy osiągnąć.

Zastosowanie np. ściany z cegły lub tynku strukturalnego czy też fototapety pozwoli ukryć niedoskonałości danej powierzchni.

 Jeśli Inwestor marzy o gładkiej, równej ścianie z całą pewnością nierówne kąty zwiększą koszt wykończenia.

 

JAK WYBRAĆ MIESZKANIE POD INWESTYCJĘ

Adrian: Proszę o rady dla przyszłych inwestorów na co powinni zwracać uwagę. Czy w ogóle są takie kwestie? Czy np. ustawność pokoju zależy w dużej mierze od jego kształtów? Powinni zwrócić na coś szczególnie uwagę? A może są jakieś minimalne powierzchnie np. pokoju lub kuchni aby była funkcjonalna? Czy znajdzie się rozwiązanie na wszystko i nie powinni zwracać w ogóle na te kwestie uwagi?

Monika: Wszystko zależy od rodzaju inwestycji . Zakup mieszkania pod wynajem indywidualny niesie za sobą inne konsekwencje niż wynajem pod użyteczność publiczną. Inwestor powinien odpowiedzieć sobie na pytanie związane z przeznaczeniem kupowanego wnętrza. Inaczej zaprojektowane zostanie mieszkanie, które ma być docelowo wynajmowane studentom, inaczej rodzinie z małymi dziećmi,a jeszcze inaczej firmie informatycznej.

 

 

Zapraszam serdecznie do współpracy podczas projektowania wnętrz:) Jeżeli macie jakiekolwiek pytania zapraszam do kontaktu:)

Zapraszam do odwiedzin strony Pani Moniki:)

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!