Mieszkanie nowe czy używane – jak dokonać wyboru?

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– WSTĘP

– Czym się różni mieszkanie z rynku wtórnego od pierwotnego?

– Zalety zakupu mieszkania z rynku wtórnego

– Zalety zakupu z rynku pierwotnego

– Jak podjąć decyzję?

– Wnioski

 

 

WSTĘP

Cześć! Podczas poszukiwań mieszkania nagle każdy zada sobie podstawowe pytanie, a mianowicie co wybrać? Czy nowe mieszkanie od dewelopera czy też może rozejrzeć się za mieszkaniem z rynku wtórnego. Zajmiemy się tym w dzisiejszym wpisie:) Omówimy podstawowe różnice pomiędzy dwoma sytuacjami:) Zapraszam do lektury:)

 

CZYM SIĘ RÓŻNI MIESZKANIE Z RYNKU WTÓRNEGO OD PIERWOTNEGO

Pierwszą rzeczą jaką mówimy omówić to jakie są podstawowe różnice wynikające z typów mieszkań. Czyli z rynku pierwotnego a rynku wtórnego.

Mieszkanie z rynku pierwotnego to takie mieszkanie które jest kupowane bezpośrednio od dewelopera. Nie ma określeń ile czasu mieszkanie może stać po oddaniu budynku do użytkowania. Ważne jest, że kupuje się go od przedsiębiorcy nazywanego deweloperem.

Według ustawy deweloper to: przedsiębiorca w  rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. — Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.2)), który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umowy deweloperskiej zobowiązuje się do ustanowienia prawa, o  którym mowa w art. 1, i przeniesienia tego prawa na nabywcę;

Powyżej mowa o prawie własności do nieruchomości czy też lokalu mieszkalnego.

W innych przypadkach a więc jeżeli ktoś zakupi nieruchomość oraz ją odsprzedaje jest to już rodzaj rynku wtórnego.

UWAGA: pamiętaj iż nieruchomości z rynku pierwotnego zwolnione są z opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Natomiast podczas zakupu nieruchomości z rynku wtórnego podatek taki będziesz musiał zapłacić!

 

ZALETY ZAKUPU MIESZKANIA Z RYNKU WTÓRNEGO

Jak zauważyłeś powyżej wspomniałem o tym iż zakup mieszkania z rynku wtórnego jest obarczony podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jest to zdecydowany minus zakupu z rynku wtórnego.

Mieszkania z rynku wtórnego mają jednak swoje zalety do których należą:

– Lokalizacja. Bardzo często nieruchomości z rynku wtórnego mają lepszą lokalizację od tych z rynku pierwotnego. Po prostu obecnie brak działek w tak dobrze skomunikowanych lokalizacjach oraz centrach miast

– Usterki – Wiadomo iż mieszkania używane mogą wymagać remontu itd. Jest to wada. Mają jednak swoje zalety. W przypadku kiedy budynek stoi już jakiś czas mamy pewność co do samej jego konstrukcji. Czy pękają ściany, czy dach przecieka. Jeżeli budynek posiadał by takie usterki wyszły by już one na jaw. Co nie oznacza, ze wady takie nie mogą się pojawić.

 

ZALETY ZAKUPU MIESZKANIA Z RYNKU PIERWOTNEGO

Zaletami mieszkań z rynku pierwotnego są:

– brak podatków od czynności cywilnoprawnych podczas zakupu mieszkania;

– nowoczesne budownictwo dostosowane do potrzeb współczesnych nabywców;

– nowo urządzone tereny zielone wokół budynków;

– wyższy standard mieszkań: wideodomofony, monitoring, windy;

gwarancja oraz rękojmia na mieszkanie ;

 

JAK PODJĄĆ DECYZJĘ?

Każdy powinien przeanalizować swoje przeciw i za. Jak widzisz nie wspominałem nic o cenie mieszkań. Obecnie ceny nowych mieszkać są podobne do tych z rynku wtórnego. Wszystko zależy od lokalizacji, standardu wykończenia itd.

Każdy powinien indywidualnie zwrócić uwagę na to czego potrzebuje. Czy nowego mieszkania na obrzeżach miasta? A może garsoniery w ścisłym centrum?

Sprawa jest bardzo indywidualna.

 

WNIOSKI

Powyżej opisałem swoje za i przeciw. Tak jak widzą to moje oczy. A może masz swoje uwagi lub zdanie co jest lepsze? Podziel się z nami tą informacją! Zostaw komentarz lub napisz do mnie:)

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!