Mieszkanie od dewelopera – na co zwrócić uwagę część 1

Cześć! Dzisiejszy wpis to rozpoczęcie pewnej części wpisów dotyczącej zakupu mieszkania od dewelopera. Te wcześniejsze były bardzo ogólnikowe. Do powstania wpisu skłoniło mnie wiele zapytań nabywców mieszkań z problemami jakie ich spotykają podczas odbioru mieszkania po zakupie. Są one bardzo szczegółowe i zawsze wymagają dużej analizy i wnikliwości. Postaram się jednak abyście zwrócili uwagę na pewne ważne rzeczy.

Dziś opiszę sytuację związaną z oknami oraz drzwiami balkonowymi.

Podczas podpisywania umowy przedwstępnej zawsze do treści umowy dołączany jest rzut mieszkania, który podlega zakupowi. Często jest on pobieżnie traktowany. Sprawdzamy czy są okna, czy wymiary odpowiadają i prawdopodobnie wiele osób kończy na tym.

Nie oczerniając jednak firm budowlanych i deweloperskich czasami zdarzają się problemy podczas budowy, które chcą rozwiązać w sposób nas nie satysfakcjonujący.

 

DLACZEGO NALEŻY ZWRACAĆ UWAGĘ NA RZUT ZAŁĄCZONY DO UMOWY?!

Często myślimy, że podczas odbioru mieszkania jesteśmy w stanie zgłosić wszelkie usterki występujące na lokalu. Usterki mogą być istotne i nieistotne. O tym do czego zaliczyć usterkę napiszę w osobnym wpisie, gdyż sprawa wcale nie jest tak jasna na jaką wygląda.

Generalnie jednak usterki nieistotne nie upoważniają nas do obioru mieszkania od dewelopera.

Przytoczę teraz sytuację jaką miał pewien nabywca mieszkania:

Kupił on lokal gdzie w salonie znajdowało się okno z podziałem na trzy kwatery. Wszystkie były otwieralne. Podpisał umowę. Budowa trwała. Po wybudowania lokalu i jego oględzinach przed odbiorem lokalu sytuacja uległa zmianie. Zamiast okna z podziałem na trzy otwieralne części zastał on na budowie okno z takim samym podziałem ale tylko z rozwieralną jedną (środkową) częścią okna.

Pytanie brzmiało co teraz? Jak ma umyć pozostałe okna? Twierdził również, że jest to niezgodne z umową!

Pierwsze co zapytałem o załącznik do umowy. Po przesłaniu załącznika na rysunku technicznym widniało okno bez zaznaczenia podziału oraz otwieralnych jego części.

Nabywca widział inne rysunki jednak nie były one załączone do umowy. Są one zatem nic nie warte podczas badanej sprawy.

Analizując załączniki do umów wielu deweloperów można stwierdzić iż rysunki są bardzo pobieżne. Brak jest poprawnych opisów, które potem mogą mieć tragiczne skutki.
Poniżej przedstawiam przykład zaznaczonego okna bez zaznaczenia jego możliwości otwierania.

Po mimo tego, że rysunek jest zgodny z normami dotyczącymi oznaczania okien to nie zapewnia od jednak dochodzenia naszych roszczeń do tematu związanego z tym jak powinno się otwierać nasze okno!

Jak zatem zaznaczyć poprawnie na rysunku otwieralność okna. Zadbajmy o to aby w załączniku do umów znalazły się oprócz rzutu mieszkania, rysunki elewacji. Poniżej przedstawiam podstawowe zdjęcia opisujące jak poprawnie oznaczyć na rysunku technicznym okna w rzucie i na elewacjach. Unikniemy później sytuacji opisanych powyżej.

 

Jak widać z powyższego brak podstawowego oznaczenia rodzi konflikt.

W zaistniałej sytuacji nie jesteśmy w stanie określić z jakimi oknami zakupiliśmy mieszkanie. Nie możemy zatem mieć roszczeń do dewelopera przy odbiorze mieszkania. Nie był to jedyny problem nabywcy. Kolejne będę opisywał w następnych wpisach.

Mam nadzieję, że powyższe ukazało dokładnie iż należy przyłożyć dużą wagę do podpisywanych umów. Pamiętajcie, że przedstawiłem tylko poglądowe sytuacje i nie wyczerpują one całkowicie tematu. Jeżeli macie pytania lub inne problemy zapraszam do kontaktu.

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!