Map on car mask, on second plan summer holidays scenery

Mapa do celów projektowych jak długo jest ważna?

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Wstęp

– Czym jest mapa do celów projektowych

– Prawne aspekty wykonywania mapy

– Jak długo ważna jest mapa do celów projektowych

– Wnioski

 

 

WSTĘP

Cześć! Często podczas opracowywania projektu budowlanego słyszysz o dodatkowych elementach składowych. Takie jak np. badania gruntu lub mapa do celów projektowych. Dziś opowiem Ci czym jest mapa do celów projektowych oraz jak długo jest ważna.

CZYM JEST MAPA DO CELÓW PROJEKTOWYCH

Mapa do celów projektowych wykonywana jest przez uprawnionego geodetę. Służy ona do narysowania przez projektanta zagospodarowania terenu projektowanej inwestycji. Zagospodarowanie terenu jest częścią składową projektu budowlanego.

PRAWNE ASPEKTY WYKONYWANIA MAPY

To iż mapa jest wymagana jasno określają przepisy. Prawo budowlane w art. 34 ust. 3 pkt 1 określa:

„Projekt budowlany powinien zawierać:
1) projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, (…)”.

Dodatkowo w par. 4 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.02.1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie znajdziemy zapis:
„Projekt zagospodarowania działki lub terenu należy sporządzić na kopii aktualnej mapy zasadniczej”.

Prawnie jest zatem jasno napisane iż mapa musi być. Dodatkowo oba zapisy nakazują aby mapa była aktualna. Tutaj pojawia się zasadnicze pytanie kiedy mapa jest aktualna a kiedy już nie? O tym poniżej.

JAK DŁUGO WAŻNA JEST MAPA DO CELÓW PROJEKTOWYCH

Skąd w ogóle problem ważności mapy? Może być kilka sytuacji. Jedną z nich może byś sytuacja iż projektowany obiekt jest znaczącej skali i samo opracowanie projektu trwa kilka lat. Innym znów przypadkiem może być po prostu sytuacja w której inwestor wykonał mapę ale jeszcze nie przystąpił do opracowania projektu budowlanego. Zajął się dopiero w przyszłym czasie. Jak zatem określić czy mapa jest jeszcze aktualna czy nie?

Nie ma nigdzie w przepisach określenia, że mapa np. po 3 miesiącach jest aktualna a ta po 4 latach już nie.

Przyjmuje się zatem stanowisko iż: Mapa do celów projektowych jest aktualna do czasu aż nie zmieni się nic na obszarze, który mapa obejmuje.

Są również wyroki Sądu, które określają takie samo stanowisko:

NSA o sygnaturze II OSK 909/14:
„W konsekwencji należy stwierdzić, że mapa jest aktualna tak długo, jak długo odzwierciedla obecny (teraźniejszy) stan rzeczy istniejący na danym terenie. Zachowanie aktualności mapy nie zależy zatem bezpośrednio od daty jej opracowania, lecz od niezmienności stanu faktycznego na tej mapie odzwierciedlonego. Ani przepisy prawa, ani względy doświadczenia życiowego nie dają dostatecznych podstaw do konstruowania domniemania, że wyłącznie z uwagi na upływ określonego czasu (np. miesiąca, roku albo dwóch lat) mapa wykorzystana do celów projektowych traci aktualność. Przeciwnie, należy uznać, że dopóki nie uległ zmianie stan faktyczny odzwierciedlony na mapie, tak długo pozostaje ona mapą aktualną w rozumieniu art. 34 ust. 3 pkt 1 pr.bud.”.
WNIOSKI

Jak widzisz nigdy nie można stwierdzić do kiedy mapa będzie ważna bo nie mamy nigdy pewności do jakiego czasu nic się nie zmieni na terenie objętym mapą. Zanim zatem zlecisz jej wykonanie zastanów się czy już jest Ci potrzebna czy może w późniejszym terminie. Unikniesz wykonywania jej aktualizacji.

Masz pytania? Napisz do mnie lub zostaw komentarz:)

 

Grafika pochodzi ze strony: Designed by Bedneyimages / Freepik

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *