Kupiłeś garaż i widzisz zakaz wjazdu z instalacją LPG – czy jest się czym martwić

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Wstęp

– Prawne aspekty związane z parkowanie z LPG

– Co może zrobić wspólnota?

– Co grozi za wjazd z LPG do garażu podziemnego

– Wnioski

 

 

WSTĘP

Hej:) W tym wpisie opiszę Ci trochę sytuację związaną z zakazem wjazdu do garażu podziemnego z instalacją LPG. Zdania są podzielone – jedni twierdzą, iż można wjeżdżać inni, że nie. W tym poście postaram się rozwiać wasze wątpliwości, opisze jak to wygląda  w rzeczywistości:) Zapraszam do czytania:) Zachęcam Was jak zwykle do komentowania, podzielenia się swoimi uwagami :)

 

PRAWNE ASPEKTY ZWIĄZANE Z PARKOWANIE Z LPG

Polskie przepisy nie regulują kwestii wjazdu samochodów z instalacją LPG do garażu podziemnego. Jedynym przepisem regulującym tę kwestie jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych  jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 roku wraz z późniejszymi nowelizacjami.

Pamiętaj jednak, iż przepisy te odnoszą się do instalacji gazowej obiektu, a nie samochodu!!

Z rozporządzenia wynika, iż parkingi znajdujące się poniżej poziomu terenu muszą być wyposażone w instalacje wentylacji mechanicznej wraz z czujnikami niedopuszczalnego stężenia gazu propan – butan. Przepis stanowi, iż wszystkie nowoczesne parkingi muszą posiadać taką instalację.

Nie ma żadnych przepisów regulujących złamanie zakazu wjazdu z instalacją LPG do garażu podziemnego.

Znak „zakaz wjazdu LPG” wywieszany przed wjazdem do garażu nie znajduje się w ogólnodostępnym spisie znaków.

Czy zatem to oznacza, że bez żadnych konsekwencji możesz wjeżdżać do garażu podziemnego? Nie do końca. Deweloper może dochodzić swoich roszczeń na drodze cywilnej. Z jakim skutkiem? Tego nikt jednak nie wie. Gorzej jest jeżeli jest zapis zakazujący wjazdu w regulaminie wspólnoty. O tym w kolejnym punkcie.

CO MOŻE WSPÓLNOTA

Wspólnota praktycznie zawsze posiada swój regulamin.  Zapisuje w nim wszelkie zobowiązania oraz ustalenia. W takim regulaminie może właśnie znaleźć się zapis odnośnie zakazu wjazdu do garażu podziemnego z instalacją LPG. Co grozi za jego złamanie? Konsekwencję mogą być poważne. W najgorszym wypadku może grozić sprzedaż lokalu w drodze licytacji. Mogą być również zasądzone kary pieniężne oraz inne sankcje określone w regulaminie wspólnoty.

Uprawnienia wspólnoty do ustalenia regulaminu porządku domowego wynikają z ustawy o własności lokali a dokładnie a art. 13 ust. 1.

W pierwszej kolejności wspólnota może żądać zaprzestania naruszeń. Jeżeli natomiast właściciel w sposób rażący będzie wykraczał poza zapisy w regulaminie może nastąpić to co napisałem powyżej. Nie lekceważ zatem takiego zakazu!

CO GROZI ZA WJAZD Z LPG DO GARAŻU PODZIEMNEGO (PODSUMOWANIE)

Jak już opisywałem wcześniej pomimo tego, iż brak jest stosownych regulacji prawnych może Cię spotkać:

– sprawa w Sądzie;

– kara finansowa;

– sprzedaż lokalu w drodze licytacji
WNIOSKI

Pamiętaj, iż deweloper stosując zakaz kieruje się ochroną części wspólnych w budynku, a złamanie zakazu pociąga za sobą sankcje, które bezpośrednio wynikają z uchwalonego przez wspólnotę regulaminu. Stosując się do ww. dbasz nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale i innych :) Masz pytania lub sugestie? Zostaw komentarz:)

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!