Kupiłem działkę na licytacji komorniczej – zobacz ile zarobiłem

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Czy licytacje komornicze to prawdziwe perełki?

– Co sprawdzić podczas zakupu działki na licytacji komorniczej

– Jaką działkę kupiłem – opis nieruchomości

– Ile kosztowała działka, ile zapłaciłem oraz ile zarobiłem

– Wnioski

Cześć! W tym wpisie chciałbym opisać swoje doświadczenia po zakupie działki na licytacji komorniczej. Czy była to udana transakcja? Czy opłaciło mi się kupić? A może żałuję tej decyzji. Dowiesz się z poniższego tekstu:)

Czytając o inwestycjach w nieruchomości, wypowiedzi innych osób, które doradzają aby kupić bo to prawdziwe okazje itd. postanowiłem to sprawdzić. Założenia były takie aby nie kupować drogiej działki. Był to mój pierwszy zakup dlatego chciałem na własnej skórze poczuć dreszczyk emocji zakupu takiej nieruchomości. Jak wiadomo człowiek się uczy na błędach. Do tematu podszedłem jednak dość profesjonalnie i nie pojechałem na pierwszą lepszą licytację aby po prostu kupić.

Sam proces szukania oraz eliminacji ofert, które nie spełniały moich oczekiwać trwał dość długo.

CZY LICYTACJE KOMORNICZE TO PRAWDZIWE PEREŁKI

Zdecydowanie nie! Jeżeli myślisz, że każda nieruchomość jaka jest wystawiona przez komornika to okazja to się mylisz. Może i działki są w dobrej cenie. Ale posiadają złą lokalizację, różnego typu obciążenia w postaci służebności, które nie wygasają po zakupie z licytacji! Często np. działki nie posiadają drogi dojazdowej. Wiadomo iż są tańsze. Jeżeli ktoś myśli o inwestycji i użeraniu się w sądzie aby taką drogę wyznaczyć to prawdopodobnie na tym zarobi. Proces taki jednak trochę trwa.

Moje założenia podczas zakupu działki:

– działka miała być tania – założyłem kwotę do 20 tys.

– działka miała być w mojej okolicy – wynika to z tego iż dobrze znam ten region i mogłem ocenić lokalizację działki. W innym terenie mógłbym tylko spekulować czy lokalizacja jest dobra czy zła

– działka nie mogła posiadać żadnych służebności wpisanych w księgę wieczystą. Nie mogła również posiadać żadnych innych utrudnień – typu linie energetyczne na działce

– działka miała posiadać regularny kształt

– działka miała znajdować się w granicach administracyjnych miasta

– działka miała posiadać dostęp do drogi

– nie miała znajdować się w tzw. szczerym polu. Założenie było aby była maksymalnie 500m od najbliższych zabudowań

Po okresie 3 miesięcy śledzenia stron z licytacjami znalazłem taką działkę:) Pojechałem ją obejrzeć w terenie. Okazało się iż działka znajduje się jeszcze na wzniesieniu z widokiem na miasto:) Zachęciło mnie to strasznie. Dodatkowo działka posiadała regularny kształt, nie jest wąska oraz jest płaska. Super!! Kolejnym krokiem było przeprowadzenie analizy księgi wieczystej oraz kontakt z komornikiem. Wszystko zapowiadało się dobrze i wszelkie moje założenia zostały spełnione.

CO SPRAWDZIĆ PODCZAS ZAKUPU DZIAŁKI NA LICYTACJI KOMORNICZEJ

Co sprawdzić podczas zakupu działki z licytacji komorniczej opisywałem dokładnie w tym wpisie

Nie chcę się tutaj powtarzać z tym samym więc jeżeli chcesz się o tym dowiedzieć zerknij do tego wpisu:) Generalnie każda działka może mieć inne minusy czy zagrożenia. Na pewno należy sprawdzić takie rzeczy jak:

– czy posiada dostęp do drogi

– czy posiada służebności

– czy przez działkę nie przebiegają np. linie energetyczne

– jakie są grunty na działce – czasami mogą występować zapadliska co jest nie ciekawym zjawiskiem lub inne niekorzystne warunki

– czy działka posiada plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak to od kiedy obowiązuje. Dowiedzieć się z gminy czy jest planowane opracowanie nowego planu. Jeżeli działka jest rolna to jak daleko znajduje się od działek budowlanych. Jeżeli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego to sprawdzić czy istnieją możliwości do wydania warunków zabudowy.

– na pewno cenę działki porównać do stanu fizycznego. Czyli do ofert transakcyjnych a nie ofert wystawionych na portalach gdzie czasami ktoś wystawia działkę za bagatelę i czeka na jelenia, który to kupi

– klasę gruntu rolnego

– przeanalizować okolicę. Faktycznie sprawdzić czy okolica jest ciekawa. Czy budują się nowe domy. Czy jest popyt na nieruchomości w danym regionie.

– sprawdzić czy dany region nie jest jakoś szczególnie chroniony. Dane takie uzyskamy z mapy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska 

JAKĄ DZIAŁKĘ KUPIŁEM – OPIS NIERUCHOMOŚCI

Tutaj opiszę Ci w ogóle co kupiłem:) Zakupiona przeze mnie działka ma 26 arów. Działka jest w kształcie prostokąta o wymiarach 30,5 x 85m. Działka jest płaska. Nie posiada żadnych spadków jest natomiast widokowa. Posiada dostęp do drogi. Od najbliższych zabudować zlokalizowana jest około 500 m drogą polną. Działka jest rolna. Jednak według obecnego planu zagospodarowania sąsiednia działka również jest rolna natomiast kolejna jest już działką budowlaną. Dodatkowo obecnie w tej gminie następuje nabór wniosków do opracowania nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Działka znajduje się w granicy administracyjnej miasta na osiedlu które jest stale zabudowane nowymi domami. Przez działkę nie przebiegają żadne linie wysokiego napięcia. Generalnie spełnione są wszystkie warunki jakie sobie postawiłem przed zakupem działki.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć. Zdjęcia przedstawiają widok z nieruchomości jak i samą nieruchomość.

P1010543P1010545P1010560P1010572

ILE KOSZTOWAŁA DZIAŁKA, ILE ZAPŁACIŁEM ORAZ ILE ZAROBIŁEM

Poniżej zamieszczam tabelę z powierzchnią działki, ceną wywoławczą jaka była na licytacji oraz ceną za jaką kupiłem działkę. Cena za jaką mogę sprzedać opisuje za ile działkę sprzedał bym od razu! Tyle dawali mi w biurze nieruchomości aby odkupić ją ode mnie. Cena po przekształceniu w planie jest realna wg obecnych stawek na tym rynku.

powierzchnia działki [m kw] 2600 SUMA kwota za całość
cena wywoławcza za działkę [zł / m kw] 2,31 zł 6 006,00 zł
cena za jaką kupiłem [zł / m kw] 4,62 zł 12 012,00 zł
cena za jaką mogę teraz sprzedać [zł / m kw] 9,62 zł 25 012,00 zł
Możliwa cena po przekształceniu działki na budowlaną 35,00 zł 91 000,00 zł

Poniżej zamieszczam tabelę z procentowym zarobkiem. Tzn. ile zarobił bym na tej transakcji gdybym sprzedał za tyle ile mi proponowano – działki jednak nie sprzedałem.

Cena zakupu 12 012,00 zł
Cena sprzedaży 25 012,00 zł
Zysk (ROI) w % 208,23

Jak widzisz z powyższego zysk jaki bym osiągnął to ponad 200% !! Jest to bardzo duży zwrot z poniesionego kapitału. Nie ma tuta z czym tego porównywać. Dochody z lokaty czy z mieszkania na wynajem są dużo niższe.

Cena zakupu 12 012,00 zł
Cena sprzedaży 91 000,00 zł
Zysk (ROI) w % 757,58

Powyższa tabela przedstawia zysk jaki bym osiągnął gdybym przekształcił działkę na budowlaną. Powyższy procent oznacza, że nawet jeżeli by to trwało 5 lat to miesięczny zysk byłby na poziomie 1516zł!! Co jest bardzo dużym przypływem gotówki. Oczywiście nie byłby to cashflow gdyż nie miał bym tego co miesiąc a jedynie na zakończenie inwestycji.

 

WNIOSKI

Co się nasuwa z tego wszystkiego? Otóż spostrzeżenia są jasne! Oczywiście na licytacjach komorniczych można zarobić. Trzeba jednak wyznaczyć sobie punkty, których należy przestrzegać. Jest wiele ofert na, których można stracić!! Wszystko zależy od wytrwałości. Nie na co dzień pojawiają się oferty przynoszące lub takie które mogą wygenerować zysk.

 

Wiele jest jednak ofert, które zysku nie zapewnią. Trzeba dobrze przeanalizować sytuację. Czy takiej analizy może dokonać osoba niedoświadczona? Z jednej strony uważam, że tak. Jednak pominięcie choćby jednego punku może skutkować tym iż kupimy jakiś grunt może i w dobrej cenie jednak nikt tego od Nas nie odkupi. Ważne jest zatem doświadczenie i analiza kluczowych punktów tak aby było to opłacalne. Nadmienię jeszcze raz iż okazje nie pojawiają się zbyt często. Ważne jest ich skrupulatna analiza.

Masz może pytania? Może chcesz abym Ci doradził lub w czymś pomógł. Zapraszam do kontaktu.

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!