Koszt wykonania posadzki na gruncie

Cześć! Dziś przedstawię Wam jak obliczyć koszty wykonania posadzki na gruncie.

Pamiętajcie! Wpisy związane z kosztami budowy mają za zadanie uzmysłowić ile to kosztuje. Wiele osób przy takich pracach twierdzi, że jest to trochę betonu i prętów. Brak znajomości technologii powoduje niedoszacowanie kosztów budowy. Dlatego przedstawię Ci jak to ma wyglądać i co należy uwzględnić przy wycenie. Dzięki temu będziesz w stanie sam ocenić czy firma, która buduje Ci dom bierze za to odpowiednie wynagrodzenie.

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Czym jest posadzka na gruncie

– Warstwy posadzki na gruncie

– Koszt wykonania posadzki na gruncie

 

CZYM JEST POSADZKA NA GRUNCIE

Jak sama nazwa wskazuje jest to wykonanie odpowiednich warstw (z odpowiednich materiałów) pomiędzy ścianami fundamentowymi. Arkusz, który Ci przedstawię pomoże obliczyć ilość potrzebnego materiału oraz jego koszty. Zakończymy to wszystko na chudym betonie.

To dopiero na nim wykonuje się izolacje, układa styropian, wylewa wylewka i układa docelową posadzkę. Arkusze jednak przygotowane są krok po kroku tak jak trwa budowa domu. Na tym etapie wylewek się nie wykonuje. Robimy je dopiero po rozprowadzeniu instalacji.

 

WARSTWY POSADZKI NA GRUNCIE

Pamiętaj, że warstwy posadzki na gruncie mogą być różne. Wynika to ściśle z projektu budowlanego i to na nim powinieneś się wzorować. Ja w założeniach przyjąłem najczęściej spotykany typ posadzki na gruncie i na nich będziemy się wzorować. Będziesz mógł również zmieniać różne wielkości i grubości.

UWAGA: Pamiętajcie, że po wykonaniu zagęszczenia kruszywem, a wylaniem chudego betonu należy rozprowadzić instalację kanalizacji. Dopiero później można wylać chudy beton. Koszt kanalizacji może być różny w zależności odległości i ilości przewodów do rozprowadzenia. Postaram się uwzględnić jego koszt w kalkulacji jednak dla każdego projektu mogą to być różne kwoty.

Warstwy swojej posadzki odczytasz z projektu budowlanego. Dokładnie z przekroju. Poniżej zamieszczam zdjęcie aby zobrazować Ci jak wyglądają warstwy i jak są opisane.

My w projekcie robimy teraz wycenę wszystkiego od spodu do chudego betonu włącznie. Zapraszam do zapoznania się z kalkulacja i korzystania.

Pamiętaj, że wpis nie jest opisem jak wykonać posadzkę, ani też nie jest przedmiotem rozważań „dlaczego tak a nie inaczej”. Za poprawne zaprojektowanie posadzki odpowiada projektant a za jej poprawność wykonania na budowie i odbiór kierownik budowy.

 

KOSZT WYKONANIA POSADZKI NA GRUNCIE

POBIERZ ARKUSZ DO WYCENY —>
Koszt posadzka na gruncie (65 pobrań)
Standardowo zamieszczam link do pobrania arkusza oraz poniżej zdjęcia i opis jak korzystać:)

Standardowo w arkuszu znajdują zakładki pokazane na zdjęciu poniżej:

Zaczniemy od pozycji dane do obliczeń. W pierwszej kolejności musimy uzupełnić powierzchnię naszej posadzki. Jest to po prostu powierzchnia naszego budynku wewnątrz ścianami fundamentowymi. Powierzchnia ta może być mierzona z rzutu fundamentów czy też z rzutu parteru naszego budynku. Poniżej na czerwono zaznaczyłem powierzchnię na przykładowym rzucie budynku jednorodzinnego.

Przedmiotowy przykład nie ma na celu pokazania dokładnych wymiarów a jedynie pokazać obrys do uwzględnienia. Specjalnie pokazałem przykład gdzie nie jest to prosty prostokąt. Powierzchnię to musimy policzyć i wpisać do naszego arkusza w polu „powierzchnia posadzki na gruncie” w zakładce dane do obliczeń.

Następnym krokiem już prostszym jest uzupełnienie pozostałych danych odczytując je z projektu. Podajemy zatem grubości poszczególnych warstw. Pamiętaj aby stosować jednostki podane w arkuszu.

Jak widać jest to dosyć proste. Podajemy powierzchnię posadzki oraz grubości warstw jakie odczytamy z przekroju naszego budynku.

Dodatkowo możemy podać też część związaną z kanalizacją. Oznaczyłem ją innym kolorem, aby się nie mylić. Kanalizację szacujemy szacunkowo po długości i ilości kolan. Poniżej zdjęcie przedstawiające dane do kanalizacji.

Ostatnim krokiem jest przejście na zakładkę „WYNIKI OBLICZEŃ”. Tutaj podajemy ceny poszczególnych materiałów. Oczywiście ceny jednostkowe oraz jeżeli znamy to koszty robocizny. Arkusz poda nam koszty wykonania posadzki.

Poniżej zdjęcie obrazuje gdzie podać ceny jednostkowe.

Macie pytania do arkusza? Zostawcie komentarz lub napiszcie do mnie!

 

POBIERZ ARKUSZ DO WYCENY —>
Koszt posadzka na gruncie (65 pobrań)

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!