Jak wybrać odpowiednie mieszkanie dla siebie? Kryteria oceny.

Witam Cię! Wpis ten powstał z jednego prostego powodu, który bardzo często się słyszy… – które mieszkanie wybrać?! Na rynku jest bardzo dużo inwestycji, dla Ciebie jedna inwestycja deweloperska może w ogóle nie mieć sensu być mało atrakcyjna a dla kogoś innego ta sama inwestycja jest bardzo atrakcyjna. Skąd taka różnica? Sprawa jest bardzo prosta, każdy ma swoje własne sprecyzowane oczekiwania oraz kryteria wyboru. Postaram Ci się nakreślić czym możesz się kierować na co zwrócić uwagę. Poniżej znajdziesz też gotowy arkusz do pobrania, który pomoże Ci wybrać odpowiednie mieszkanie.

W TYM WPISIE PRZEANALIZUJEMY:

– cel zakupu nieruchomości

– określ dla kogo ma być nieruchomość

– kryteria zakupu nieruchomości

– skala odpowiednia dla danego kryterium

– wyciągniemy wnioski

– pobierzesz gotowy arkusz do oceny nieruchomości

Pamiętaj, że nie jestem kimś niezwykłym. Natomiast tematyka budownictwa i nieruchomości jest dla mnie strasznie interesująca. Arkusz wykonałem sam w oparciu o doświadczenia płynące z rynku i obserwacji wszystkiego co się na nim dzieje. Jeżeli będziesz miał uwagi lub sugestie napisz do mnie! Z chęcią wprowadzę poprawki aby każdy był zadowolony:) Zapraszam Cię do czytania:)

Cel zakupu nieruchomości:

Już dawno przekonałem się samemu analizując daną nieruchomość, że jest świetna cudowna i najatrakcyjniejsza… jednak później oglądając to samo mieszkanie dowiadywałem się jakie są

problemy, co nie pasuje nabywcy. Jaki jest powód tak różnych zdań i opinii o tym samym mieszkaniu! Sprawa jest banalnie prosta! Pierwsze co to każdy miał inny cel zakupu nieruchomości! Jakie są to cele? Sprawa prosta a mało kto zdaje sobie z tego sprawę… Można zakupić nieruchomość dla siebie, na własne potrzeby mieszkaniowe, może to być zakup nieruchomości pod wynajmem lub w celu inwestycyjnym inny niż wynajem. Cel inny niż wynajem to np. zakup z myślą wyremontowania oraz odsprzedaży z zyskiem. Przy tym ostatnim ważne jest za jaką kwotę kupisz taką nieruchomość. Cena ta powinna być zdecydowanie niższa niż cena rynkowa obecnie panująca. Inaczej po prostu na tym nie zarobisz!

Dla kogo ma być nieruchomość oraz jakie są kryteria wyboru?

To podstawowe pytani. Czy kupujemy mieszkanie dla siebie czy w innym celu? Jeżeli dla siebie kryteria jakie sobie stawiasz jest określić dużo łatwiej. Po prostu wiesz na czym Ci zależy. Oczywiście, każdy ma inne swoje kryteria ocen. Poniżej zamieszczam listę tych podstawowych:

-lokalizacja: zanim przejdziesz do poniższych kroków najpierw szczegółowo określ lokalizację! Powinno to być bardzo precyzyjne określenie. Nawet do konkretnej ulicy w mieście. A np. już poza tą ulicą nie zwracasz uwagi na inwestycje.

– Cena: określ swoją maksymalną cenę za metr kwadratowy mieszkania lub za całe mieszkanie

– Ilość pokoi: jasno sprecyzuj czego szukasz. Czy ma to być garsoniera, czy mieszkanie np. dwupokojowe z oddzielną kuchnią czy może być z aneksem?

– Minimalna wielkość pokoi: np. kupujesz mieszkanie trzypokojowe gdzie jeden z pokoi ma 8m kw. może być to za mały pokój dla przeznaczenia jakie potrzebujesz. Sprecyzuj więc jaki może być najmniejszy pokój.

– Technologia wykonania: określ czy masz swoje priorytety co do technologii z jakiej wykonany jest budynek.

– Bezpieczeństwo: określ sobie czy np. budynek musi być monitorowany, czy ma być ogrodzony? A może przy budynku powinna znajdować się ochrona?

– miejsca postojowe: określ sobie czy muszą być to miejsca w garażu podziemnym, czy wystarczą ogólnodostępne miejsca przy budynku.

– Dostępność do wybranych usług: sprawdź okolicę czy znajdziesz w niej tego co potrzebujesz. Może zależy Ci aby w bliskiej odległości było przedszkole? Park? Sprecyzuj sobie co jest ważne i wypisz te rzeczy.

– Komunikacja: sprawdź jak jest z komunikacją! Czasami są mieszkania w bardzo dobrej lokalizacji, a np. ciężko tam dojechać autem. Może potrzebujesz blisko tramwaj bo wiesz, że będziesz się nim często przemieszczał?

– Inne: może masz inne swoje cechy, które powinna posiadać zakupywana nieruchomość? Może to być po prostu piękny widok lub coś innego! Może zależy Ci aby w bloku była rowerownia lub wózkownia?  Nie zapomnij dopisać tego do listy cech Twojej nieruchomości.

Czy w ogóle jest sens spisywać takie rzeczy? Pewnie wydają Ci się one oczywiste a podczas oglądania mieszkania tak Ci coś zawróci głowę, że o połowę z tego nie zapytasz lub po prostu wyleci Ci to z głowy. Dlatego spisz dokładnie wszystkie! Podczas wyboru nieruchomości możesz sobie zrobić skalę punktów np. od 0 do 5 gdzie zero jest najgorsza możliwość a 5 najlepsza. Pomoże Ci to podjąć racjonalną decyzję! Nie zapomnisz o ważnych szczegółach podczas wyboru nieruchomości. Oferta na rynku pierwotnym jest ogromna! Ilość mieszkań do wyboru jest bardzo dużo. Zaoszczędzisz więc też mnóstwo czasu nie interesując się nieruchomościami, które po prostu nie spełniają Twoich oczekiwań!

Jest jeszcze inna istotna kwestia! Po spisaniu swoich cech lub kryteriów przelicz ich ilość! Po co? Po to abyś ułożył je w hierarchii od tych najbardziej pożądanych do tych najmniej. Czasami jest tak, że jesteś w stanie skupić się na nieco gorszej lokalizacji w zamian za inne udogodnienia. Np. za to iż osiedle jest ogrodzone i ma np. lepszą cenę.

Na końcu artykułu będziesz miał możliwość pobrać arkusz w którym przygotowałem Zestawienie podstawowych cech wraz z układem jak to powinno wyglądać.

PAMIĘTAJ: każdy ma swoje własne kryteria wyboru oraz oceny nieruchomości. Kryteria są też różne w zależności od przeznaczenia nieruchomości. Nieruchomość kupowana np. na wynajem na pewno ma inne kryteria niż nieruchomość kupowana dla siebie. Podczas zakupu nieruchomości na wynajem należy też uwzględnić na wynajem dla kogo ma to być przeznaczone. Inne kryteria mieszkania będą dla rodziny, inne dla studentów, gdzie to w jednym pokoju mogą być dwa łóżka lub małe pojedyncze pokoje.  Szerzej na ten temat opiszę we wpisie – mieszkanie na wynajem.

Skala odpowiednia dla danego kryterium:

Jak już wcześniej opisałem każde kryterium ma swoją skalę ocen. Ale nie zapomnij rozmieścić w odpowiedniej hierarchii poszczególnych kryteriów. Jedne są wyżej jedne niżej. Taką analizę powinieneś wykonać najpierw na własny użytek a dopiero następnie przechodzić do bardziej zaawansowanego kroku jak wykonanie takiej analizy dla mieszkanie nie dla siebie – czyli na wynajem lub inwestycję. Najpierw zacznij więc od wypisania kryteriów jakie ma spełniać nieruchomość. Następnie ułóż w hierarchii, które kryteria są najważniejsza (od najważniejszego do najmniej ważnego). Następnie przypisz skalę ocen danej nieruchomości. Otrzymasz czytelny przejrzysty obraz, który odpowie Ci na pytanie: Którą nieruchomość kupić.

Wnioski:

Jak widzisz wybór nieruchomości wcale nie jest tak prosty jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Nie jest to tak : podoba mi się.. mam tyle kasy.. biorę! Takie podejście nie będzie zadowalającym wyborem dla Ciebie. Zastanów się nad tym! Zaoszczędzisz również dzięki temu wiele czasu analizując oferty różnych firm!

Pamiętaj: firmy przygotowując inwestycję również robią plany inwestycyjne, określają docelowych odbiorców oraz cechy unikalne dla nieruchomości na tle konkurencji! Oni chcą trafić do odpowiedniego segmentu a Ty chcesz kupić ofertę przygotowaną właśnie dla siebie!

Arkusz do oceny nieruchomości:

Poniżej zamieszczam gotowy arkusz do pobrania, którym możesz się posłużyć wykonując analizę dla siebie. Możesz go również zmodyfikować według własnych upodobań oraz tego co jest ważne dla Ciebie:)

  Kryteria oceny (262 pobrania)

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!