Inżynier budownictwa a Architekt – podstawowe różnice w zawodach?

Cześć. Ile to razy słyszę czy to od inwestora czy też innych osób mało związanych z branżą naprzemiennie: inżynier, architekt lub ogólnikowo projektant. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zawód inżyniera budownictwa od architekta bardzo się różni. Są to osoby ściśle ze sobą współpracujące jednak wykonujące całkiem odmienne funkcje.

 

Co łączy oba zawody?

Oba zawody są ściśle związane z procesem przygotowania, projektowania oraz realizacji inwestycji budowlanej. Stąd może błędny odbiór uczestników procesu budowlanego o pokrewności tych zawodów.

Prawdą jest, że np. projekt budowlany nie może powstać ani bez architekta ani bez inżyniera budownictwa. Dodatkowo pamiętajmy, iż nie tylko oni są potrzebni ale również projektanci branżowi (instalatorzy). Ale nie o tym jest ten wpis.

Kim jest architekt?

Architekt generalnie zajmuje się projektowaniem budynków (w sumie jak inżynier ale…). Głównie jednak skupia się na funkcji oraz formie danego budynku. Mówiąc prościej określa jak dany budynek ma wyglądać, z jakich materiałów się składać, rozplanowuje jego układ funkcjonalny. Dodatkowo przyjęło się, iż również architekt załatwia wszelkie sprawy urzędowe oraz ustala wszystkie warunki współpracy z inwestorem.

 

Kim jest inżynier budownictwa?

Inżynier budownictwa w przeciwieństwie do architekta nie przykłada tak dużej wagi do wyglądu obiektu budowlanego. Rolą inżyniera jest projektowanie konstrukcji budynków. Czyli odpowiada tak naprawdę za to aby dany obiekt nie uległ zniszczeniu.

Jak to mówią:

„błędy lekarza i inżyniera piach przyjmie”.

Tak więc to, że stoją drapacze chmur, że wykonuje się tunele w górach, mosty na rzekach to już sprawa inżyniera budownictwa.

Przelicza od konstrukcję budynków i dobiera odpowiednie schematy oraz przekroje tak aby budynek był trwały i nie uległ zniszczeniu podczas wichury czy też innych warunków atmosferycznych.

Możliwości pracy w obu zawodach

Kończąc studia na wydziale architektury najprędzej znajdziemy pracę w biurze projektowym. Osoby właśnie po tym kierunku właśnie w takim zawodzie chcą pracować. Oczywiście nie oznacza to, że po tych studiach nie znajdziemy pracy np. w McDonald:) Dla chcącego nic trudnego.

Architekci odwiedzają również place budowy ale to głównie wtedy gdy pełnią nadzór autorski nad realizacją konkretnego projektu budowlanego.

W przypadku inżyniera budownictwa sytuacja wygląda nieco inaczej.

Może on pracować w biurze projektowym ale nie tylko. Może również pełnić funkcję kierownika budowy czy też inżyniera budowy. Osoby z takim wykształceniem często również są różnego typu doradcami techniczno handlowymi lub koordynatorami projektów.

 

 

Jak widać pomimo, iż zawody są pokrewne to jednak różnią się znacznie od siebie. Inżynier to bardziej umysł ścisły. Architekt musi posiadać gust tak aby nie wstydził się zaprojektowanych obiektów:) Dodatkowo uważam, iż inżynier ma większe pole manewru do poszukiwać pracy. Po prostu w wielu dziedzinach jest potrzebny.

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!