Inwestycja deweloperska – jak wyglądają poszczególne etapy realizacji inwestycji?

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Wstęp

– Etapy realizacji inwestycji deweloperskiej

– Wnioski

 

 

WSTĘP

Cześć! Dziś temat związany z realizacją inwestycji deweloperskiej. Postaram Ci się opisać poszczególne etapy przygotowania inwestycji deweloperskiej. Oczywiście nie będziemy się tutaj zagłębiać szczegółowo tylko postaram się przytoczyć Ci jak bardzo skomplikowany jest cały ten proces. Jeżeli sam budujesz dom dla siebie to musisz jednak większość tych rzeczy załatwić samemu. Kupując gotowy dom od dewelopera jest to wszystko po jego stronie.

O tym czy warto budować samemu czy kupić gotowy pisałem TUTAJ.

Zapraszam do zapoznania się z wpisem:

 

ETAPY REALIZACJI INWESTYCJI DEWELOPERSKIEJ

Aby nie zrobić zamieszania wyjaśnię iż cały proces został podzielony na 4 fazy które składają się z poszczególnych etapów realizacji.

Zacznijmy zatem opisywać jak wygląda proces przygotowania inwestycji:

FAZA I: PRZYGOTOWANIE INWESTYCJI

ETAP 1: Formułowanie przedsięwzięcia:

Pierwszą czynnością jest samo zainicjowanie powstania projektu. Następnie musimy wyznaczyć kierownika odpowiedzialnego za zespół powołany do prac przy projekcie. Należy jasno określić wytyczne dla zespołu zarządzającego przedsięwzięciem oraz powołać kierownika przedsięwzięcia oraz zespołu kierującego.

ETAP 2: Programowanie przedsięwzięcia:

W tej części zastanawiamy się nad sposobem przygotowania przedsięwzięcia. Wykonujemy wstępne badania i oceny wraz z założeniami do przedsięwzięcia. Wykonujemy plan pracy potrzebny do realizacji przedsięwzięcia.

ETAP 3: Planowanie przedsięwzięcia:

Wybieramy odpowiednią lokalizację dla naszej inwestycji oraz badamy możliwości jej wykonania, tzw. studium wykonalności (due diligence). Opisuje założenia przedsięwzięcia wraz z planem jego zarządzania.

ETAP 4: Wykonawcy projektowania:

Wybieramy podmiot odpowiedzialny za wykonanie odpowiednich dokumentacji oraz uzgodnień. Czyli wybieramy biuro, które wykona projekt architektoniczno budowlany. Podpisujemy umowę o wykonanie.

 

FAZA II: PROJEKTOWANIE

ETAP 1: Dokumentacja wstępna:

Wykonujemy dokumentację wstępna dla inwestycji wraz z jej zatwierdzeniem.

ETAP 2: Dokumentacja podstawowa:

Opracowujemy dokumentację projektową wraz z jej końcowym zatwierdzeniem. Uzyskujemy pozwolenie na budowę oraz możliwość wykonania dokumentacji wykonawczej.

ETAP 3: Dokumentacja wykonawcza:

Opracowujemy dokumentację wykonawczą wraz z jej końcowym odbiorem oraz zatwierdzeniem.

ETAP 4: Zawarcie umowy o roboty budowlane:

Przygotowujemy dokumenty potrzebne do zamówienia o roboty budowlane. Wybieramy wykonawcę oraz podpisujemy umowę o wykonanie robót budowlanych.

 

FAZA 3:  BUDOWA

ETAP 1: Rozpoczęcie robót budowlanych:

Przygotowujemy się do rozpoczęcia prac budowlanych.

ETAP 2: Wykonanie robót budowlanych:

Trwa wykonywanie robót budowlanych zgodnych z dokumentacją wykonawczą inwestycji.

ETAP 3: Odbiór robót:

Odbieramy poszczególne roboty budowlane. Uzyskujemy pozwolenie na użytkowanie oraz przekazujemy inwestycję użytkownikowi. Tutaj następuje administracyjne zamknięcie przedsięwzięcia oraz jego ocena końcowa.

 

FAZA 4: EKSPLOATACJA

ETAP 1: Odbiór ostateczny:

Po odbiorze obiektu następuje jego zarządzanie w okresie gwarancyjnym. Następnie dokonywany jest ostateczny odbiór nieruchomości.

ETAP 2: Użytkowanie przedmiotu inwestycji:

Tutaj następuje całkowite przejęcie zarządzaniem nieruchomością.

 

WNIOSKI

Im większy obiekt tym więcej problemów oraz spraw do załatwienia z tym wszystkim. Planujesz budowę? Zobacz co Cię czeka! Może nie jest to aż tak bardzo skomplikowane jak w przypadku dużych inwestycji ale jednak etapy te, każdy musi przejść. A czasami osoby już nie wytrzymują przy samym wykonaniu projektu budowlanego. Jak widzisz są to skomplikowane procesy.

Pamiętaj iż nie opisałem wielu ważnych kwestii w poszczególnych etapach. Chciałem Ci tylko nakreślić ile ich jest. Każdy etap dodatkowo moglibyśmy rozłożyć na wiele czynników! Ubezpieczenie budowy, wybór wykonawcy, systemu, negocjacje stawki, umowy, kaucje gwarancyjne itd, itd. Jest tego mnóstwo!

Zastanów się dwa razy czy sam rozpoczynasz budowę czy nie lepiej kupić dom lub mieszkanie już gotowe? A może ktoś pomoże Ci przez to wszystko przebrnąć:)

Masz pytania? Coś nie jasne? Napisz do mnie lub zostaw komentarz:)

Zdjęcia pochodzą ze strony:Designed by fanjianhua / Freepik

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *