Ile powinien kosztować projekt architektoniczno budowlany budynku jednorodzinnego?

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Co wpływa na koszt projektu budowlanego

– Czym się różni projekt gotowy od indywidualnego

– Co powinien zawierać projekt budowlany

– Jak przygotować się na rozmowę z architektem

– Czy to jest warte ceny

– Koszt wykonania projektu budowlanego u mnie:)

 

 

Witaj! Czytając ten artykuł pewnie jesteś na etapie wybory projektu budowlanego lub zastanawiasz się czym się różnią od siebie projekty oprócz ceny oraz wyglądu. Postaram Ci się pomóc w wyborze oraz odpowiedzieć na te pytania, które tylko z pozoru wydają się proste:) Zapraszam Cię do lektury:)

CO WPŁYWA NA KOSZT PROJEKTU BUDOWLANEGO?

Prawdopodobnie to pytanie postawiłeś sam sobie już na początku gdy podjąłeś decyzję o budowie. Ile, za co i komu musimy zapłacić. Z jednej strony sami strzelamy sobie w nogę poprzez nasze oczekiwania. Dlaczego? Przez to co myślimy. Oczekujemy iż coś będzie zrobione szybko dobrze i tanio. Niestety te trzy rzeczy nie występują jednocześnie. Wykonując projekt mamy nadzieję iż to co powstanie to będzie coś niezwykłego. Ma to być przecież plan naszego przyszłego wymarzonego domu! A jednak gdy dochodzi do negocjacji zawsze to samo: nie da się coś taniej?! Prosta odpowiedź: oczywiście, że się da! Przecież każdy może postawić kilka kresek tak aby powstało pomieszczenie. Dołożyć jeszcze kilka i mamy projekt domu. Tylko czy to o te kreski chodzi? Tutaj raczej chodzi o coś zupełnie innego! Ktoś musi wiedzieć gdzie te kreski postawić oraz w jaki sposób aby spełniały nasze wymagania oraz oczekiwania. Pomyśl nad tymi stwierdzeniami, które w zasadzie może wypowiedzieć każdy. Blacharz: uderzenie młotkiem 200zł ale za to iż wiem w jakie miejsce 800zł. Lekarz słuchająca pacjenta przez słuchawki: za posłuchanie 100zł ale za to iż wiem co słyszę 800zł. I tak samo jest z osobami, które opracowują projekt i należy to zrozumieć! Postawić kreskę mogę za 50zł ale za to iż wiem gdzie ją postawić aby zadowolić inwestora oraz aby spełniało jego wymagania to kwota znacznie rośnie! Do tego dochodzą inne rzeczy a mianowicie czas. Niestety nie wymyślimy (lub bardzo rzadko) nic nadzwyczajnego w 10 minut. Czasami potrzeba wiele godzin, przemyśleć, inspiracji aby powstało dzieło! A wiadomo iż nikt za darmo nie siedzi i tego nie robi. Dla każdej osoby jest to praca jak każda inna. Dzięki temu żyje, egzystuje i ma na kawę aby wstać i dalej myśleć:) Pomyśl nad tym jak będziesz mówić komuś jakie wspaniałe dzieło ma to dla Ciebie wymyśleć a następnie dodaj, że mu za to zapłacisz tyle co na chusteczki aby sobie łzy otarł na pożegnanie. To tak nie działa.

Chyba niepotrzebnie się tak rozpisuję nad tym ale jest to istotny problem w podejściu wielu inwestorów. Niestety projektowanie nie jest rzeczą schematyczną. Czasami sami nie wiemy ile podejść będziemy robić do danego temu. Czy uda Nam się wpasować w to czego oczekuje inwestor.

CZYM RÓŻNI SIĘ PROJEKT GOTOWY OD PROJEKTU INDYWIDUALNEGO

Ten temat już chyba występuje na każdym forum i na każdej stronie. To co wyróżnia je na pierwszy rzut oka i co widzisz od razu to jest cena! Później jest pytanie: ok.. skoro ten jest tańszy to dlaczego mam kupować droższy? I tak: projekt gotowy jest to gotowe opracowanie wyglądu budynku wraz z opisami i dokumentacją przy założonym terenie. Każdy projekt gotowy musi zaadaptować to istniejących warunków panujących na działce – zawsze! A to kosztuje. Dodatkowo projekty gotowe są sprzedawane jako gazeta! Większość z nich posiada swój własny numer ISBN ! Ja osobiście w ogóle nie zajmuje się adaptacją projektów gotowych. Ale kolejna rzecz: jak już wybierzesz nawet projekt gotowy, który spełnia w 100% Twoje oczekiwania musisz go poddać adaptacji. Koszt takiej adaptacji to minimum 1500zł (plus cena projektu około 2000). razem daje nam to minimum 3500zł (minimalne ceny jakie udało mi się odnaleść)! O ile znajdziesz taki, który faktycznie spełnia Twoje wymagania. Bo człowiek ma dwie ręce i dwie nogi oraz jedną głowę a każdy jest inny! Tak samo jest z projektem oraz z tym co pisałem na samej górze! Kreska to nie wszystko ale ważne jest gdzie ją postawić! Każdy ma inne wymagania i inne predyspozycje oraz wartości. Dlatego tak ważne jest dopasowanie wszystkiego dla siebie! Przecież nie budujesz na podstawie czegoś za 100 złotych tylko za kilkaset tysięcy! Więc chyba koszt projektu nie jest aż tak odczuwalny. To w sumie porównywalne z ceną wanny do łazienki:) Tylko wannę można wymienić a tego co wybudujemy już nie:) Dodatkowo popatrz: ktoś kto sprzedaje Ci projekt gotowy nie myśli co dalej z nim zrobisz, jak sobie poradzisz, czy spełnia Twoje oczekiwania oraz to co jest wymagane przez gminę (wypis z planu zagospodarowania przestrzennego) – może się okazać iż kupisz takie opracowanie i nic z niego nie będzie! Przy projekcie indywidualnym, ktoś myśli o Tobie! Pyta Cię czego potrzebujesz… zastanawia się czy wszystkie warunki są spełnione abyś otrzymał pozwolenie na budowę i szczęśliwie zamieszkał w wymarzonym domu! Często jeżeli nie uzyskasz pozwolenia nie płacisz w ogóle za projekt. Tą zasadę przynajmniej ja stosuję.. skoro nie załatwię wszystkiego tak aby inwestor był zadowolony i otrzymał to czego oczekiwał to za co ma płacić?

Czy projekt gotowy to zło konieczne? Nie nazwał bym tego złem koniecznym, jednak jest z tym problem jak z zakupem samochodu. Tego doświadczyłeś pewnie więc postaram Ci się wytłumaczyć o co chodzi. Projekt gotowy jest jak zakup samochodu. Masz coś co już istnieje i możesz zobaczyć albo Ci się podoba albo nie. Masz tam możliwość wprowadzenia zmian jak np. lakier metalic, nawigacja czy inne dodatki. Każdy tutaj może trochę gotowy produkt dostosować do własnych potrzeb. Jednak gdybyś powiedział iż chcesz wydłużyć samochód np. o 19 cm to robi się problem! Tak samo jest z projektem gotowym. Projekt indywidualny jest to coś takiego gdzie określasz co chcesz mieć jakie masz wymagania oraz co powinien zawierać. Zobacz teraz co by powstało gdybyś sam złożył swój samochód? Koszmar! Dlatego też potrzebny jest projektant, który poskłada Twoje myśli w całość i nada będzie to wyglądać perfekcyjnie.

CO POWINIEN ZAWIERAĆ PROJEKT BUDOWLANY:

Odpowiedź jest chyba prosta. Projekt budowlany zawiera wszystko to co na daną chwilę wymaga Polskie Prawo Budowlane. Taka zawartość złożona do odpowiedniego wydziału architektury umożliwi otrzymanie decyzji o pozwoleniu na budowę czyli dokumentu o który każdy się ubiega. W przypadku skomplikowanych konstrukcji lub obiektów często zamawiany jest dodatkowy projekt wykonawczy. Jest to dopiero szczegółowe opracowanie zawierające dużą ilość detali oraz rozwiązań zastosowanych w projekcie budowlanym. Jeżeli chodzi o projektu domów jednorodzinnych cena jaką podaję (piszę tutaj o sobie i swoich wycenach dla klientów) zawsze ta kwota przewiduje takie opracowanie z którego ten dom zbudujemy. Czyli w projekcie budowlanym zawarte są wszelkie niezbędne informację oraz rozwiązania konstrukcyjne czy to materiałowe aby nie było problemów ani wątpliwości na etapie budowy.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA ROZMOWĘ Z ARCHITEKTEM:

Dobrze przed pierwszą wizytą zastanowić się nad kilkoma aspektami, które usprawnią rozmowę oraz coś do niej wniosą. Musisz przed spotkaniem przemyśleć kilka kwestii. Pamiętaj o szczerości! Projektując coś dla Ciebie muszę Cię zrozumieć! Chcę Ci pomóc a nie przeszkodzić więc bądź SZCZERY!

Podczas tej szczerości nie ukrywaj również jaki masz budżet na inwestycję, czy to w gotówce czy to w formie zdolności kredytowej. Czasami dobrze jest opracować kosztorys budowlany aby poznać szczegółowe koszty budowy. Często osoby słyszące 2 tys za kosztorys mówią : „po co mi to jest potrzebne”, nie doceniają jednak tego iż czasami może to uchronić przed wieloma problemami.

Prawdopodobnie już przeglądałeś wiele zdjęć oraz innych materiałów, które spodobały Ci się, takich po których zobaczeniu stwierdziłeś tak: to mi się podoba! Zabierz je ze sobą! Pokaż je. Dzięki takim materiałom postaram się zrozumieć Twój tok myślenia, zobaczę co Ci się podoba – gusta są różne a wykonując pracę dla Ciebie musisz być zadowolony z jej efektów! Nie ukrywaj nic bo to tylko prowadzi do zbędnych niedociągnięć, telefonów, maili itp.

Każdy jest na innym etapie w przygotowaniu swojej inwestycji. Jedni posiadają już działkę na, której chcą budować, inni jeszcze jej nie mają. Do projektu często potrzebne są różne materiały oraz dokumenty w zależności od regionu Polski, od wymagać stawianych przez Gminy czy to przez Plany Zagospodarowania Przestrzennego.  Poniżej zamieszczam spis rzeczy, które są potrzebne do rozpoczęcia pracy, otrzymania wyceny. Przeczytaj je na spokojnie i napisz na jakim etapie jesteś. Wyślę Ci wtedy bardziej szczegółowy plan co jest po co potrzebne i jak to załatwić:)

Gdy jeszcze nie masz działki:

– wybór działki pod budowę

– sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości

– duediligence nieruchomości

– zakup nieruchomości

Gdy już masz działkę:

– wypis z planu zagospodarowania przestrzennego lub uzyskanie WZ (warunków zabudowy)

– materiały lub program użytkowy (potrzebny do wykonania koncepcji)

Wtedy zajmujemy się opracowaniem koncepcji, znasz już wtedy harmonogram prac, dam Ci informację jakie inne niezbędne dokumenty są wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę.

Napisz do mnie na jakim etapie jesteś a wyślę Ci resztę materiałów do uzupełnienia w celu określenia Twoich potrzeb i opracowania koncepcji:)

Nie martw się iż nie znasz się na tym. Całość wygląda tak, że jesteś prowadzony za rękę krok po kroku. Wyjaśniam Ci co załatwiam i po co. Ciebie to nie musi interesować Ty otrzymasz gotowy projekt.

CZY TO JEST WARTE CENY?

Pytanie podstawowe: „czy powinienem tyle i dlaczego aż tyle za to zapłacić?” Zastanów się sam nad tym zagadnieniem. Nie neguję nikogo ani jego wyborów. Jednak koszt budowy domu to ogromna kwota gdzie projekt stanowi kilka procent jego wartości. Dobrze opracowany projekt to:

– zapewnie budowę w zaplanowanym budżecie

– brak błędów oraz przemyślane rozwiązania to brak wydatków w czasie budowy

– rozwiązania przemyślane  i dostosowane do Twoich potrzeb

– często budujesz się raz w życiu! To musi być przemyślane

Sam pomyśl o tym ile jesteś w stanie dać za to aby ktoś stworzył wymarzoną i przemyślaną przestrzeń dla Ciebie. Po wybudowaniu nie zmienisz już swojego planu.

Jeżeli masz jakikolwiek problem podczas planowania budowy, zakupu działki lub inne niewiadome serdecznie zapraszam do kontaktu.

KOSZT WYKONANIA PROJEKTU BUDOWLANEGO U MNIE:)

Ceny za projekt budowlany wykonany w mojej pracowni oscyluje w granicy:

Za domy do powierzchni 100 m. kw. – 100 zł za metr powierzchni użytkowej

Za domy o powierzchni od 100 do 150 m. kw. – 90 zł za metr powierzchni użytkowej

Za domy o powierzchni od 150 do 200 m. kw. – 85 zł za metr powierzchni użytkowej

Inne nietypowe – cena ustalana indywidualnie.

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!