W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:
– WSTĘP
– Wspólnota a działalność gospodarcza w mieszkaniu
– Co może zrobić wspólnota
– Wnioski
WSTĘP
Cześć! Dziś temat może i mniej ważny jednak uważam iż ważny. Nie wszyscy ale znajdują sie nabywcy poszukujący nieruchomości pod własną działalność gospodarczą. Nie zawsze jednak poszukują oni lokalu usługowego. Zdarza się iż takową działalność chcą prowadzić we własnym mieszkaniu. Czy jednak wiążą się z tym jakieś problemy? Czy wspólnota ma coś do powiedzenia w takiej sytuacji? Zapraszam do lektury.
WSPÓLNOTA A DZIAŁALNOŚĆ OSPODARCZA W MIESZKANIU
Firma nie zawsze posiada własny lokal lub środki finansowe na jego zakup. Często w takich przypadkach osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub małe spółki handlowe decydują się na otwarcie działalności w mieszkaniu, które znajduje się we wspólnocie mieszkaniowej.
Czy członkowie wspólnoty mogą się temu sprzeciwić?
Orzecznictwo Sądowe w tym przypadku jest dosyć jednoznaczne. Przykładowe w jednym z wyroków Sąd Najwyższy orzekł:
„właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali. Taki zaś charakter mają bez wątpienia postanowienia uchwalonego przez właścicieli regulaminu porządku domowego dotyczące odpowiedzialności właściciela lokalu za zachowanie osób korzystających z lokalu za jego wiedzą, odpowiedzialności właściciela lokalu za przestrzeganie przez takie osoby regulaminu i jego obowiązku zapoznania tych osób z regulaminem, obowiązku zawiadomienia zarządu wspólnoty o wynajęciu lub wydzierżawieniu lokalu, obowiązek zawiadomienia zarządu wspólnoty o wszystkich istotnych zmianach dotyczących lokalu, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w lokalach mieszkalnych bez zgody wspólnoty mieszkaniowej oraz zakazu zakładania gniazd poboru prądu elektrycznego na własny użytek w piwnicach oraz prowadzenie w nich działalności usługowej lub produkcyjnej bez uzgodnienia z zarządem wspólnoty (wyrok z 03.04.2009 r., II CSK 600/08)”.
Czy w takim przypadku nic nie można zrobić? Czy są jakieś kroki jakie można podjąć?
CO MOŻE ZROBIĆ WSPÓLNOTA
Wspólnota wobec powyższej sytuacji nie musi tylko i wyłącznie rozkładać rąk iż nic nie jest w stanie zrobić. Postępowanie może jednak się różnić. Wynika to z zaistniałej sytuacji. Poniżej postaram się opisać kilka z nich:)
- Zwiększenie obciążenia kosztów. Wspólnota może wobec prowadzonej działalności na lokalu podjąć uchwałę dotyczącą zwiększenia kosztów wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej na lokalu. Wynika to np. z większego wykorzystania pojemników na śmieci. Oczywiście właściciel lokalu może zaskarżyć do Sądu przedmiotową uchwałę. Co w takiej sprawie? Take decyzje może orzec tylko Sąd.
- Sprzedaż alkoholu w lokalu. W tym przypadku właściciel lokalu musi uzyskać zgodę Wspólnoty, Zarządcy budynku. Jeżeli takiej zgody nie otrzyma nie będzie mógł prowadzić takiej działalności.
- Jeżeli właściciel lokalu w którym prowadzi działalność gospodarczą ma zamiar ingerować w części wspólne budynku również musi posiadać odpowiednią zgodę od Zarządcy oraz wspólnoty. Bez takiej zgody nie ma prawa ingerować w części wspólne.
- Niektóre formy działalności gospodarczej w ogóle mogą być nie do wykonania w „mieszkaniu”. Może okazać się konieczna zmiana funkcji pomieszczenia na lokal usługowy. Jeżeli taka zgoda będzie wymagana również musi zgodzić się na to Zarządca nieruchomości oraz Wspólnota mieszkaniowa. Oczywiście musi spełniać to odrębne wymagania np. planu zagospodarowania przestrzennego. Jednak w tym przypadku Zarządca może znacznie ograniczyć możliwość takiej przebudowy. W praktyce często deweloperzy nie wyrażają zgody na takie zmiany.
WNIOSKI
Jak widzisz wspólnota tylko w niektórych przypadkach może ograniczyć możliwość wykonywania działalności gospodarczej. Jednak jeżeli jest ona nieuciążliwa i nie wymaga dodatkowych zgłoszeń to raczej mało będzie miała do powiedzenia.
Niektóre działalności takie jak: stomatolog, przedszkole, fryzjer wymagają sprostaniu przepisów szczególnych. Muszą posiadać odpowiedni lokal oraz uzyskać odpowiednie zgody takie jak: sanepid, straż pożarna.
W przypadku chęci otwarcia np. punktu obsługi biura turystycznego raczej mało możemy zrobić w takim przypadku. W takim lokalu może również np. otworzyć gabinet lekarz w którym będzie udzielał prywatnych konsultacji. Oczywiście bez wykonywania zabiegów. Wtedy lokal już musi być przystosowany.
Pytania? Coś nie jasne? Zostaw komentarz:)