Dlaczego nie chcemy kupować przez biura nieruchomości?

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– WSTĘP

– Jak funkcjonują biura nieruchomości

– Jak powinna wyglądać współpraca z biurem nieruchomości

– Wnioski

 

WSTĘP

Chcesz sprzedaż lub kupić mieszkanie? Prawdopodobnie jak każdy podczas poszukiwać trafiłeś na biuro nieruchomości. Od razu Twoje emocje stanęły ku górze.. obawy.. i od razu w głowie pojawia się milion pytań: „za co im mamy płacić”, „biorą kasę nic nie robiąc”. Czy te oskarżenia mają sens? Nie chcę tutaj nikogo oczerniać jednak z moich obserwacji powinno wszystko odbywać się inaczej.

Opiszę Wam poniżej jak wygląda współpraca z biurem nieruchomości oraz jak moim zdaniem powinna wyglądać.

JAK FUNKCJONUJĄ BIURA NIERUCHOMOŚCI

Biuro nieruchomości ma kilka zadań, które najczęściej są spełniane. Po pierwsze poszukują jak największą liczbę ofert do swojej bazy. Najczęściej starają się pozyskać oferty na tzw. wyłączność czyli takie, które ma tylko jedno biuro i sprzedający nie może zawrzeć umowy z innym biurem. Mają pewność otrzymania prowizji. Oczywiście są plusy oraz minusy takich umów. Nie jest to jednak temat na ten wpis i omówię to w innym wpisie.

Do podstawowych zadań biura nieruchomości należy:

– pozyskanie oferty

– sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości

– prezentacja nieruchomości potencjalnemu klientowi

– pozyskiwanie owych klientów

– dopilnowanie warunków transakcji

Oczywiście wiele biur stosuje różne zabiegi marketingowe czy też opisowe, które mają za zadanie przyciągnąć potencjalnych nabywców na mieszkania czy też działki.

 

Jak wyglądają wyszukiwarki mieszkań ?

Co znajdziemy w takiej wyszukiwarce? Niby wszystko. Można podać cenę, region, rodzaj poszukiwanej oferty. Ale czy ktokolwiek opracowujący taką wyszukiwarkę korzystał z niej? Przyszły nabywca ma niby ogromną ilość wyników a podczas prezentacji zawsze transakcja nie dochodzi do skutku. Dlaczego się tak dzieje? Przecież idąc do sklepu do określony towar po prostu kupujemy go! A nie wybrzydzamy! Czy zatem nie wszystkie informacje są przedstawione w jasny sposób?

Uważam iż są one błędnie prezentowane!

Działka budowlana nie zawsze oznacza możliwość jej zabudowy!

Lokal wykończony często okazuje się nie do zamieszkania!

Brak opisów wad nieruchomości!

Zawyżone ceny nieruchomości!

 

Dlaczego kupujący nie nawidzą współpracy z biurem nieruchomości?

– widzą to samo ogłoszenie dodane przez różne osoby

– nie chcą płacić prowizji

– nie czują wsparcia ze strony biura nieruchomości

– czują się oszukiwani widząc różne opisy na różnych stronach. Kto ma zatem rację?

 

Szczerze? Nie dziwię się! Tak samo bym zareagował na tą sytuację!

 

JAK SPRZEDAJĄCY WIDZI SPRZEDAŻ?

Każdy sprzedający podchodzi do sprzedaży w pewien określony sposób. Najczęściej mają takie podejście:

– Zawyżona cena. Przecież znajdzie się jakiś „jeleń”, który zapłaci

– Brak przygotowania nieruchomości do sprzedaży

– Uważa iż jego nieruchomość jest „najlepsza”

 

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ WSPÓŁPRACA Z BIUREM NIERUCHOMOŚCI

Zastanów się… co robisz sprzedając samochód? Dokładnie przeglądasz czy wszystko jest ok. Czy wyposażenie podstawowe jest na miejscu, myjesz samochód, sprzątasz oraz odświeżasz wnętrze, robisz piękne zdjęcia na tle jeziora. A co robisz sprzedając nieruchomość? Która jest zdecydowanie większym wydatkiem? Robisz zdjęcie nieposprzątanego mieszkania, które jest zakurzone z naczyniami w zlewozmywaku. To naprawdę jest nie na miejscu. Ale to nie wszystko!

Uważam iż prezentacja nieruchomości to podstawa! Powinna być skierowana do danego klienta. Nieruchomość powinna być uprzątnięta. Powinny być zawarte informację o jej zaletach oraz wadach. Przecież stąd wynika jej cena prawda?

 

Jak zatem moim zdaniem powinna wyglądać sprzedaż nieruchomości?

 

OPIS NIERUCHOMOŚCI:

– Dokładny opis nieruchomości. Powinniśmy jasno określić przedmiot sprzedaży. Przykładowo dla działki budowlanej powinno być sprawdzone: pod jaką zabudowę jest przeznaczona, jaki procent działki można zabudować, sąsiedztwo działki, grunt – nie na każdym możliwa jest budowa lub jest bardzo kosztowna, stan prawny, służebności, dostęp do mediów itd. Spraw jest dużo więcej ale nie jest to temat do ich wymiany tylko do zwrócenia uwagi na nie.

– Cena nieruchomości. Powinna być adekwatna do cen w okolicy. Nikt nie zapłaci wygórowanej ceny! Ponadto wiąże się to z możliwością zapłaty różnego typu podatków. Ale o tym w innym wpisie.

– Zdjęcia i filmy. Po co „podrasowywać” zdjęcia? Przecież każdy zobaczy jak nieruchomość wygląda w rzeczywistości! Pokażmy ją w dzień i w nocy. Zróbmy film z inwestycji. Zaoszczędźmy czas sprzedającego oraz kupującego realnym opisem nieruchomości oraz otoczenia.

– Opis otoczenia. Napiszmy realnie ile zajmuje czas dojazdu do sklepu, szkoły, ośrodka zdrowia. Każdy to sprawdzi. Nie oszukujmy!

– Analiza możliwości zabudowy. Realnie przeprowadźmy co można wybudować na działce. Jak wiesz samo nazwanie działki budowlanej nie oznacza, że możesz coś na niej wybudować.

– Określmy również wady nieruchomości. Przecież każda je posiada. Sami nabywcy będą w stanie zdecydować czy decydują się na taką „wadę” czy też szukają innej nieruchomości.

 

Powyżej określiłem przykład jak dla mnie powinna wyglądać oferta sprzedaży nieruchomości. Powinna być starannie przygotowana! Oczywiście, że wiąże się to z kosztami. Ale koszty mogą wynosić np. 1000zł a korzyści ze sprzedaży znaczące! Szybkość, pewność, zadowolenie, uzyskanie adekwatnej ceny nieruchomości!

 

 

WNIOSKI

Tak właśnie sprzedaje moje biuro nieruchomości! Często pracujemy dla osób poszukujących nieruchomości. Chcą mieć pewność do zakupu.

Nie jesteśmy pośrednikami. Jesteśmy inżynierami oraz architektami znającymi się doskonale na branży nieruchomości.

Masz pytania lub wątpliwości? Napisz do Nas:) Lub zostaw komentarz:)

 

 

Zdjęcia pochodzą ze strony:Designed by v.ivash / Freepik

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!