Czy deweloper może odmówić wpisania usterek do protokołu odbioru?

Cześć! Ostatnim czasem napisało do mnie wiele osób z jednym problemem. Mianowicie pytali czy deweloper może odmówić wpisania usterek do protokołu odbioru mieszkania lub lokalu czy też domu jednorodzinnego? Generalnie do protokołu zdawczo odbiorczego:) Dziś się zajmiemy tym tematem:)

 

CZY DEWELOPER MOŻE ODMÓWIĆ WPISANIA USTEREK DO PROTOKOŁU ZDAWCZO ODBIORCZEGO

Czym w ogóle jest taki protokół?

Po zakupie nieruchomości od dewelopera, gdy już zostanie wybudowana następuje jej przekazanie. Wówczas nabywca odbierając mieszkanie od dewelopera podpisuje protokół odbioru technicznego i przekazania lokalu.

Czym jest protokół i co powinien zawierać pisałem TUTAJ.

Nie będę zatem tego powtarzał.

 

PAMIĘTAJ:

Protokół zdawczo odbiorczy podpisuje się przed ostatecznym aktem notarialnym. Wynika to ściśle z ustawy deweloperskiej, dokładnie z Art. 27 ust.1 która mówi, iż:

Przeniesienie na nabywcę prawa, o którym mowa w art. 1, poprzedzone jest odbiorem lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez nabywcę, który następuje po zawiadomieniu o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego, przy jednoczesnym braku sprzeciwu ze strony właściwego organu, albo na podstawie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.  

Ważnym elementem protokołu jest spis ewentualnych usterek na lokalu.

 

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru opisywałem w tych wpisach:

14 rzeczy które musisz sprawdzić podczas odbioru mieszkania deweloperskiego

Odbiór mieszkania – co sprawdzić? Kilka drobiazgów widocznych gołym okiem

Kiedy możesz odmówić odbioru mieszkania od dewelopera

 

Odbiór mieszkania wygląda zatem w taki sposób:

Na inwestycji spotyka się nabywca mieszkania wraz z deweloperem lub jego przedstawicielem. Dokonuje się oględzin przedmiotowego lokalu. Nie chce mówić, iż zawsze ale mogą oczywiście pojawić się usterki mniejsze lub większe i trudniejsze do usunięcia.  Usterki takie jako nabywca powinniśmy zgłosić aby zostały wpisane do przedmiotowego protokołu odbioru lokalu.

I tutaj niektórzy czytelnicy bloga zadali mi pytanie:

Czy deweloper może odmówić wpisania usterek do protokołu zdawczo odbiorczego? Deweloper lub jego przedstawiciel oczywiście.

Odpowiedź brzmi: NIE!

Wszystkie zgłaszane przez nabywcę problemy powinny być wpisane do przedmiotowego protokołu.

 

PAMIĘTAJ:

Wpisanie usterek do protokołu odbioru lokalu nie świadczy o ich zasadności.

 

Procedura wygląda następująco:

Do protokołu zostają wpisane usterki. Od dnia podpisania przedmiotowego protokołu deweloper ma 14 dni na pisemne ustosunkowanie się odnośnie uwzględnienia wad lub ich odrzucenia wraz z uzasadnieniem.

Następnie następuje termin 30 dni na usunięcie wad z lokalu. Termin może się przedłużyć jeżeli prace jakie maja zostać wykonane wymagają dłuższego czasu. Oczywiście deweloper również powinien Nas o tym poinformować.

Jeżeli deweloper nie będzie chciał usunąć usterek mamy dokument z którym możemy się udać na drogę sądową aby dochodzić swoich praw. Oczywiście nikomu nie życzę takiego rozwiązania.

 

Myślę, iż rozjaśniłem temat związany z usterkami w protokole odbioru. Pytania? Zostawcie komentarz:)

 

Zdjęcia pochodzą ze strony:Designed by makyzz / Freepik

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *