Co mnie denerwuje podczas poszukiwania mieszkania?!

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– WSTĘP

– Co denerwuje podczas szukania mieszkania

– Wnioski

 

WSTĘP

Cześć! Nie tylko Ty szukasz mieszkania czy to na wynajem czy też do własnego użytku. Masz pewnie swoje kwestie i postrzeżenia dotyczące poszukiwania mieszkań. W tym wpisie odnosić się będę do rynku pierwotnego jednak zdecydowana większość tyczy się również rynku wtórnego. Sam podczas poszukiwać miałem mnóstwo problemów oraz rzeczy, które mnie irytowały. Poniżej ich spis:)

CO DENERWUJE PODCZAS SZUKANIA MIESZKANIA

BRAK CENY:

Może dla niektórych szczegół ale dla większości osób jest to podstawowy element oferty. Często to cena decyduje o wyborze danego mieszkania. Czy zostaniemy jego szczęśliwym posiadaczem czy też nie jest w naszym zasięgu. Brak ceny na stronie sprzedającego jest nie tylko stratą czasu dla kupującego ale i dla samego sprzedającego. Kupujący musi wybrać numer czy też napisać wiadomość do sprzedającego. Sprzedający znowu musi odebrać telefon lub odpisać na zapytanie klienta. Może się jednak okazać iż kwota jest nie do osiągnięcia przez kupującego i gdyby ją znał od razu w ogóle nie zawracał by głowy sprzedającemu. Jak widać nie ma tutaj nic do stracenia. Widzę w tym tylko i wyłącznie stratę czasu obu stron transakcji.

Oczywiście sprzedający często ma zamiar pozyskania kontaktu do sprzedającego i przedstawienia mu swojej oferty czy też promocji. Ale jeżeli mamy swoją  ofertę na stronie przedstawioną w dobry sposób to kupujący bez problemu ją znajdzie. Jeżeli też mamy promocję możemy o tym poinformować na stronie. Nie traćmy swojego czasu nawzajem.

DOKŁADNY OPIS LOKALIZACJI:

Nie jeden raz spotkałem się z opisem: „super lokalizacja 5 minut do centrum!” Oczywiście dojazd taki zapewniony jest najczęściej w nocy i mega szybkim transportem. Dokładny opis i lokalizacja wraz z otoczeniem to podstawa! Niejednokrotnie spotyka się iż do przystanku mamy 300 m w linii prostej a samo dojście zajmuje ponad pół kilometra. Bo albo teren pomiędzy jest ogrodzony albo w ogóle nie ma przejścia. Może się okazać iż przy budynku droga jest jednokierunkowa co również utrudnia komunikację.

Jak widać budynek w jednej lokalizacji może spełniać nasze oczekiwania i wymagania a już sąsiadujący w cale nie musi. Choć na pierwszą myśl może się okazać iż lokalizacja jest również świetna. Ale może już przy tym drugim znajduje sie inny budynek w bliskiej odległości? Mamy zastawiony widok z okna? A może balkon sąsiada jest tak blisko iż możemy sobie podać dłoń.

BRAK PODSTAWOWYCH INFORMACJI

Znalazłeś mieszkanie? Super! Ale pewnie gdy już jesteś uśmiechnięty i widzisz super plan, lokalizację, cenę to dzwonisz i nagle dowiadujesz się iż np. grunt jest w użytkowaniu wieczystym. Znowu pojawiają się nerwy oraz poszukiwania od nowa. Dla niektórych może się to okazać żaden problem ale dla innych warunek konieczny do podjęcia kolejnych kroków podczas nabywania mieszkań.

O tym czym jest użytkowanie wieczyste pisałem TUTAJ

Oczywiście to tylko przykład ale uważaj iż informacje o inwestycji powinny znajdować się w osobnej zakładce i dokładnie opisane oraz wyjaśnione. Jaki jest stan prawny, wzór umowy do pobrania, warunki podpisywania umów, czy są dostępne miejsca postojowe w garażu podziemnym czy też miejsca naziemne, jaki jest stosunek miejsc do mieszkań, co z komórkami lokatorskimi, czy są udogodnienia typu: monitoring, wózkownia, rowerownia itp.

A Tobie czego najbardziej brakuje w informacjach przedstawianych przez deweloperów? Napisz w komentarzu:)

 

BRAK REALNYCH ZDJĘĆ I OPISÓW

Ile to razy na wizualizacjach oglądamy przepiękne i zielone tereny a w rzeczywistości jest ich jakikolwiek brak? Dodatkowo zdjęcia są zawsze robione w najlepszej porze dnia, przy dobrym oświetleniu. A dlaczego by tak nie zrobić realnego ukazania inwestycji? Filmu jak wygląda w rzeczywistości. W tym przypadku również uważam iż dokładny opis i realne otoczenie jest jak cena z pierwszego punku. Może to zadecydować o realnym zainteresowaniu potencjalnego klienta ofertą.

Już niedługo powracam do prezentowania inwestycji deweloperskich wraz z komentarzem głosowym. Będzie to jak w przykładzie poniżej:

A Ty co myślisz o takim podejściu? Uważasz iż jest pomocne dla potencjalnych kupujących czy też poszukujących nieruchomości? Zostaw komentarz:)

ZAPISY UMOWY

Często umowy są bardzo skomplikowane oraz niejasne dla przyszłych najemców. Zapisy wydają się być skomplikowane oraz niejasne. Często myślisz iż są one na korzyść dewelopera. A gdyby tak pójść na przekrój i stworzyć wzór, który de facto i tak istnieje ale z wyjaśnieniami oraz komentarzami do poszczególnych punków? W tym przypadku zamiast powtarzać każdemu potencjalnemu nabywcy o tych samych warunkach i tłumaczyć je może się okazać iż komentarz jest wystarczający. Tutaj również zaoszczędzimy sporo czasu. Jak i kupujący na spisywaniu niejasnych rzeczy jak i sprzedający na tłumaczeniu tego samego po raz któryś tam..:)

BRAK DOKŁADNEGO STANDARDU WYKOŃCZENIA

Gdy budynek jest wybudowany nie ma raczej z tym problemu. Możemy dokładnie się zapoznać co jest w ofercie, jak wygląda to w rzeczywistości. Problem pojawia się gdy budynek jest w budowie. Znajdziemy zawsze podstawowe informacje z czego wybudowano budynek, czy jest domofon itp. Zawsze wypisane jest co jest. Po pierwszym przeczytaniu możemy nawet nie zwrócić na coś uwagi co dla Nas jest bardzo istotne! Już niedługo przygotuję przykładową listę udogodnień na budynku tak aby o niczym nie zapomnieć. Spiszę wszystko abyś mógł sprawdzić i odhaczyć czy znajduje się to w Twoim przyszłym M czy też nie. Czasami rzeczy te wydają się błahe. Później w codziennym użytkowaniu mogą jednak okazać się męczące i kosztowne.

Przykład: brak anteny zbiorczej na budynku. Może się okazać iż jest to żaden problem. Ale gdy nie oglądasz często telewizji tylko sporadycznie i musisz podpisać umowę z operatorem może się to okazać męczące! Comiesięczne opłaty nie cieszą nikogo jeżeli się z tego nie korzysta.

Przykład 2: brak kanału dla wentylacji z kuchni. Może się okazać iż pomieszczenie ma tylko jeden kanał wentylacyjny do którego nie możemy wpisać okapów kuchennych. Możemy wtedy zamontować tylko i wyłączeni pochłaniacz z filtrem węglowym. Dla jednych oczywiście znowu żaden problem dla innych znaczny. A są to rzeczy, których już nie dorobimy ani nie dobudujemy na budynku.

 

 

WNIOSKI

Jak widzisz sytuacji jest bardzo dużo i są różne. Mam nadzieję iż choć trochę nadmieniłem Ci ten problem. A jakie są dla Ciebie najistotniejsze kwestie podczas zakupu mieszkania? Lub jakie były? Podziel się w komentarzach:) Jeżeli jesteś zainteresowany spisem rzeczy na jakie trzeba zwrócić uwagę napisz do mnie:) Wyślę Ci go zaraz po jego przygotowaniu. Jestem w trakcie:) Niestety z natłoku prac może się okazać iż jeszcze chwilę to potrwa:) Jak to zrobię na pewno poinformuję Cię również o tym w tym wpisie:)

 

Zdjęcia pochodzą ze strony: Designed by Kues / Freepik

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!