5 pytań – mieszkanie na wynajem

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– W jakie nieruchomości można inwestować na wynajem

– Czy zakup mieszkania na wynajem zawsze się opłaca?

– Czy inwestowanie w nieruchomości jest pewnym biznesem?

– Kiedy powinienem rozważyć inwestycję w nieruchomości?

– Czy pracować samodzielnie czy nie?

– Wnioski

 

Cześć! Ten wpis jest jednym z krótszych wpisów na blogu. Często jednak przytłoczeni opiniami z różnych mediów od innych osób czasami mamy problem odpowiedzieć sobie na najprostsze pytania. Zła odpowiedź na niektóre z nich może mieć poważne konsekwencję. Zaczynając od tych finansowych a kończąc na zdrowotnych. Dlatego w kilku zdaniach będę chciał Ci odpowiedzieć realnie na zadane pytanie. Nie będzie tutaj miliona stron wyliczeń, analiz oraz arkuszy kalkulacyjnych. Zapraszam do lektury.

W JAKIE NIERUCHOMOŚCI MOŻNA INWESTOWAĆ NA WYNAJEM

Pierwszą rzeczą jest w jakie nieruchomości inwestować. Opiszę Ci jakie w ogóle masz możliwości. Przeważnie wszyscy mają skojarzenia iż inwestowanie w nieruchomości to zakup mieszkania na wynajem. Są jednak również znane ale mało osób jakoś o tym myśli. A są czasami dużo lepsze niż właśnie mieszkania. Skąd zatem taki popyt aby kupić mieszkanie na wynajem? Można przecież:

 

– kupić lokal usługowy na wynajem

– mieszkanie flip – kupić, wyremontować odsprzedać

– kupić działkę – uzyskać wz, doprowadzić media i odsprzedać

– apartament w systemie condo – to tak w skrócie zakup np. pokoju w hotelu, który będzie wynajmowany innym osobą. Masz wtedy stały roczny zysk za przekazanie apartamentu pod wynajem

– Zakup dużego mieszkania – podział na małe pokoje i wynajem osobno każdy z nich

– Zakup działki lub mieszkania z obciążeniem prawnym – np. wielu współwłaścicieli – wyprostowanie spraw prawnych oraz sprzedaż

Jak widzisz możliwości jest wiele. Zawsze i często jednak słyszymy o tych najbardziej popularnych – kawalerka na wynajem. Ale czy no jest najlepsze? Dlaczego nie pomyślisz o innej z możliwości?

CZY ZAKUP MIESZKANIA NA WYNAJEM ZAWSZE SIĘ OPŁACA

Tutaj chciałbym ostrzec tych co myślą: kupić wynająć i pewny zysk. Nie jest tak kolorowo jak się wszystkim wydaje. Inwestorów jest bardzo dużo. Osób znających temat również. Pomyśl ilu jest pośredników nieruchomości, którzy temat znają od podszewki. Wiedzą za ile kupić i za ile mogą wynająć. Prawnicy? Dla nich umowy wynajmu oraz inne rzeczy również nie stanowią problemu. Osób takich jest całe mnóstwo. Jeżeli nie jesteś osobą, która ma doświadczenie w branży to Twój zysk z inwestycji może być minimalny a nawet porównywalny z lokatą bankową. A może być jeszcze gorzej jeżeli nie zabezpieczysz się odpowiednio podczas całej inwestycji. Jest szereg rzeczy, kosztów na które trzeba zwrócić uwagę. Podatki, pustostany, remonty, ubezpieczenia, brak chęci wyprowadzenia się lokatora, odpowiedzialność za szkody i szereg innych.

Piszę to po to aby uzmysłowić każdego iż taki wynajem to czasami praca jak każda inna. Trzeba się znać na rynku i innych aspektach.

CZY INWESTOWANIE W NIERUCHOMOŚCI JEST PEWNYM BIZNESEM

Nie jest! To jeszcze jak zarobimy i jaki będziemy mieć przepływ gotówki zależy od tego jak finansujemy nieruchomość. Czy to będą środki własne czy może kredyt hipoteczny. Jeżeli nie masz oszczędności z których możesz sfinansować zakup pod wynajem to nawet bym o tym nie myślał. Brać kredyt aby kupić i wynająć jest bardzo złą formą inwestycji. Możesz na tym wiele stracić. Dodatkowo jesteś uwiązany na nawet 30 lat kredytem! A co jeżeli noga Ci się w którymś momencie podwinie? Oczywiście są sposoby aby sobie z tym poradzić. Ale na pewno na tym nie zarobisz.

Pewność w tym biznesie zależy w dużej mierze od doświadczenia i wiedzy o rynku. Nie tylko o nieruchomościach i ich cenach ale również z branży budowlanej, prawnej, podatkowej, i wielu innych! Im większa wiedza tym biznes będzie pewniejszy. Sam sobie odpowiedz na pytanie z której dziedziny jesteś dobry. Czy umiał byś sobie poradzić w trudnych sytuacjach? Czy raczej nie bardzo?

KIEDY POWINIENEM ROZWAŻYĆ INWESTYCJĘ W NIERUCHOMOŚCI

Uważam iż rozważyć inwestowanie w nieruchomości powinno się gdy: posiada się kapitał lub zna się od podszewki rynek, prawo itd. Można np. podnajmować nieruchomości. Czyli niewielki wkład własny, ale umowy i inne aspekty rozliczeń poszukiwania takich nieruchomości powinieneś mieć w mały palcu. Pamiętaj, że jest to również bardzo ryzykowna inwestycja. Dodatkowo gdy finansujemy ją kredytem hipotecznym dochodzą dodatkowe parametry do przeanalizowania! Co gdy stracisz zdolność kredytową? Lub gdy lokator nie płaci a Ty nie masz z czego spłacić kredytu?
Pytań i odpowiedzi oraz sytuacji mogą być miliony!! Dlatego podstawową kwestią jest doskonała znajomość branży. Zarabiają Ci co się na tym znają!

CZY PRACOWAĆ SAMODZIELNIE CZY NIE

To wynika niejako z powyższego tekstu. Jeżeli np. masz kapitał a nie znasz się na rynku, aspektach prawnych i innych to raczej nie koniecznie pracował bym sam. Może lepiej zarobić mniej ale podzielić się z kimś zarobkami aby nie pojawiły się nieuwzględnione przez Ciebie sytuacje? Uważam iż współpraca to podstawa. Dlatego w swojej pracy współpracuję z wieloma osobami które znają rynek od A do Z. Od kredytów po umowy, przepisy. Są to specjaliści z danego zakresu, którzy specjalizują się w tym co robią najlepiej.

WNIOSKI

Artykuł ma za zadanie przybliżyć Ci różne haczyki i uświadomić iż nie jest to takie proste jakie się wydaje. Osoby zajmujące się tematem lub takie, które posiadają mieszkanie na wynajem doskonale zdają sobie sprawę z tego co się dzieje oraz jakie problemy mogą ich dotknąć. Jeżeli nie jesteś pewny swojej decyzji lub masz pytania pisz:)

Zdjęcie pochodzi z <a href="http://www.freepik.com”>Selected by freepik</a>

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!