14 rzeczy które musisz sprawdzić podczas odbioru mieszkania deweloperskiego

Cześć! Od razu napiszę iż artykuł dotyczy mieszkań z rynku pierwotnego – mieszkań deweloperskich. Po zakupie mieszkania następuje jego odbiór. Dostajemy wtedy wszystkie materiały, klucze itp. Podpisujemy wtedy również protokół zdawczo odbiorczy. Poniżej postaram Ci się opisać jak się przygotować do takiego odbioru i co należy sprawdzić na takim odbiorze. Zapraszam do lektury:)

Jeżeli chcesz poczytać więcej na temat umów z deweloperem zobacz TUTAJ

W TYM WPISIE DOWIESZ SIĘ O:

– Jak przygotować się do odbioru mieszkania

– Co sprawdzić na odbiorze mieszkania

– Czy na odbiór zabrać ze sobą fachowca

– Skutki złego odbioru mieszkania

– Kto wykonuje takie usługi i ile to kosztuje

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ODBIORU MIESZKANIA

Na odbiór mieszkania musisz się przygotować. Co znaczy przygotować? To znaczy zabrać ze sobą potrzebne rzeczy.

Musisz mieć ze sobą:

– plan zakupionego mieszkania z wymiarami

– umowę

– spis – standard wykończenia, czyli co Twoje mieszkanie powinno posiadać

– miarka minimum 3m lub dalmierz laserowy

– oprawka z żarówką – do sprawdzenia źródła prądu górnego

– próbnik – do sprawdzenia zasilania w gniazdkach

– kąt 1x2m

– poziomica 2m

 

CO SPRAWDZIĆ NA ODBIORZE MIESZKANIA

Niestety nie jestem w stanie przewidzieć wielu składników na mieszkaniu, które powinny podlegać kontroli. Zawsze sytuacja jest inna i indywidualna. Jednak często odbierając samemu nawet tych prostych rzeczy nie sprawdzamy. Tak więc postaraj się chociaż zwrócić uwagę na rzeczy, które wymieniłem poniżej. Zawsze będzie mniej problemów po odbiorze.

 1. Po pierwsze sprawdź dokładnie wymiary swojego mieszkania. Powierzchnia musi się zgadzać z przedmiotem umowy. Jeżeli są odstępstwa powinien w umowie widnieć zapis co w takim przypadku. Czy jest zwrot lub dopłata do zakupionej nieruchomości. Pamiętaj jednak że budowa zawsze prowadzona jest według określonych norm. Normy Polskie oczywiście dopuszczają odstępstwa od wymiarów. Jeżeli sam nie wiesz ile one wynoszą i czy jest to do przyjęcia zapytaj kogoś kto się na tym zna.

 1. Kątem sprawdź poprawność kątów w mieszkaniu. Aby później nie było problemu z ustawieniem mebli kuchennych.
 2. Poziomicą sprawdź piony ścian oraz poziomy na posadzkach. Zbyt duże odchyłki wymiarowe mogą powodować problem z ułożeniem posadzki.
 3. Sprawdź oprawką z żarówką oraz próbnikiem czy doprowadzone jest zasilanie do każdego punku.
 4. Zgodnie z dokumentacją sprawdź czy są doprowadzone wszystkie instalacje na mieszkaniu. Odpływy, woda, wentylacja, czy są na odpowiednich wysokościach oraz czy jest ich poprawna ilość zgodna z dokumentacją projektową.
 5. Sprawdź kontakty, zapalniczką czy działa wentylacja, możesz ostukać tynki czy nie są głuche.
 6. Okna – zobacz dokładnie czy szyby nie są porysowane, czy okna same się nie zamykają lub nie otwierają, czy uszczelki nie są spękane.
 7. Tynki – sprawdź czy nie są spękane, czy nie ma na nich wykwitów, czy są jednorodne.
 8. Balkon – sprawdź poprawność ułożenia płytek, czy fugi są kompletne, spadki na balkonie, czy balustrady są kompletne oraz nie uszkodzone, zobacz czy odróbki blacharskie są kompletne oraz dobrze uszczelnione.
 9. Grzejniki – zobacz czy są zamontowane w poprawnych miejscach, czy są poziomo osadzone, czy pod nimi nie ma plam od nieszczelności instalacji.
 10. Sprawdź czy działa instalacja grzewcza.
 11. Ważnym lecz często pomijanym krokiem jest brak sprawdzania przez nabywców części wspólnych nieruchomości, takich jak: klatki schodowe, windy oraz elewacja. Do tych elementów budynku też możesz wnieść zastrzeżenia.
 12. Jeżeli są w mieszkaniu inne elementy wyposażenia jak dzwonek, domofon inne instalacje to również sprawdź poprawność ich działania.
 13. Przy odbiorze poproś również o wytłumaczenie zasad działania instalacji, ich obsługi, jak opomiarowane jest mieszkanie, jak dokonać odczytów oraz gdzie zgłaszać usterki, które wyjdą w trakcie użytkowania.

 

Są to tylko wybrane podstawowe elementy, które musisz sprawdzić podczas odbioru mieszkania. Nie jestem w stanie opisać wszystkich możliwych sytuacji. Np. Mieszkania na samej górze należy sprawdzić jakoś wykonania izolacji. Zawsze trzeba sprawdzić poprawność wykonania dylatacji, połączenia ścian, osadzenia grzejników (np. w łazience czy jest możliwość wykonania płytek).

Wszelkie zauważone wady powinny być wpisane do protokołu zdawczo odbiorczego. Powinien się tam również znaleźć termin usunięcia usterek. Jeżeli wady są poważne jak np. pękające tynki, lub nieszczelności instalacji to możemy odmówić odbioru mieszkania i umówić się na kolejny termin po usunięciu wszelkich usterek.

PAMIĘTAJ: Jeżeli nie wykryjesz jakiś wad jak np. zarysowane szyby, później po bezusterkowym podpisaniu problemu może być problem z wyegzekwowaniem usunięcia takiej usterki. Bo skąd wiadomo czy sam już nie zarysowałeś szyby np. podczas mycia? Dlatego jest to tak ważne.

Jeżeli są usterki innego typu to zawsze mamy RĘKOJMIĘ na zakup. Jest to wynik prawa i nie ważne czy usterka będzie wpisana w protokół czy nie to rękojmia nas obowiązuje.

Zgodnie z art. 556 par. 1 kodeksu cywilnego, rękojmi możemy domagać się w następujących przypadkach:

– mieszkanie ma wadę zmniejszającą jego wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia rzeczy

– rzecz nie ma właściwości, o których sprzedawca zapewnił kupującego

– rzecz została wydana kupującemu w stanie niezupełnym (niekompletnym)

Inaczej jest z gwarancją. Gwarancja nie jest ustawowa tylko dobrowolna. Dlatego jeżeli zakupiony przedmiot podlega gwarancji to powinna ona być zapisana w umowie. Jaki jest okres, czego dotyczy itp.

Pamiętaj, że po odbiorze mieszkania ponosisz wszystkie koszty z przedmiotową nieruchomością.

 

CZY NA ODBIÓR ZABRAĆ ZE SOBĄ FACHOWCA

Po przeczytaniu powyższego chyba sam sobie możesz odpowiedzieć na to pytanie? Oczywiście często jest tak iż mieszkanie nie posiada wad i do protokołu nic nie wpisujemy. Może również powyższe rady pomogą Ci odnaleźć jakieś usterki. Może też znasz się na tym i wiesz co należy sprawdzić. Jednak jak w każdej branży tak i tutaj są różne „haczyki”. Ja osobiście uważam iż należy zabrać taką osobę ze sobą. Koszty z tym związane są znikome w porównaniu z inwestycją a możemy dzięki temu dużo zaoszczędzić.

Nie zabieraj ze sobą jednak osoby, która na siłę szuka dziury w całym bo to nie o to chodzi w tym wszystkim. Deweloper to też człowiek i też chce aby jego inwestycja zadowoliła klientów. Nie ma się czasami co kłócić o to iż np. poziom ściany odbiega o 1mm od normy bo co nam to da? Należy jednak aby ta osoba określiła i pomogła nam również podjąć decyzję czy dana wada jest istotna czy też nie ma się o co sprzeczać.

 

SKUTKI ZŁEGO ODBIORU MIESZKANIA

Skutki złego odbioru mieszkania są chyba jasne. Bo jeżeli po bezusterkowym odbiorze mieszkania np. po tygodniu zgłosisz: zarysowana szyba lub pęknięta płytka na balkonie, a może zarysowany grzejnik lub inne tego typu to jak udowodnisz iż to było podczas odbioru mieszkania? Deweloper nie uzna takiego zgłoszenia! I wcale się nie dziwię bo pewnie zaczął by dokładać do interesu :)

 

KTO WYKONUJE TAKIE USŁUGI I ILE TO KOSZTUJE

Pomocy możesz szukać wszędzie. Najprościej wpisać w google: odbiór mieszkania + miejscowość. Wyświetli się spis firm, które takie odbiory wykonują. A może masz już ekipę która ma Ci wykańczać mieszkanie? Może Pan z ekipy będzie łaskawy rzucić okiem na Twoje przyszłe M :)

Jakie są koszty takiej usługi? U różnych firm widziałem za mieszkanie do około 60m kw. ceny do 300zł. U mnie odbiór takiego mieszkania to koszt około 450zł netto. Oczywiście nie sam metraż się liczy:)

Może masz jakieś pytania lub trudności? Jeżeli tak zapraszam Cię do KONTAKTU ze mną:) Może uda mi się pomóc lub rozwiązać Twój problem. Jak masz jakieś sugestie to również je napisz:)

Mam nadzieję iż artykuł „14 rzeczy które musisz sprawdzić podczas odbioru mieszkania deweloperskiego” przedstawi Ci choć część niezbędnej wiedzy jaka będzie Ci potrzebna podczas odbioru mieszkania;)

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Nie ujawnię nikomu twojego adresu.

Please wait...

Thank you for signup!